Poziv za učešće na konferenciji „Iza turizma? Putovanja i putnici u (post) Kovid društvu“

Mediteranska asocijacija za Sociologiju turizma organizuje svoju desetu konferenciju pod nazivom „Iza turizma? Putovanja i putnici u (post) Kovid društvu“. Konferencija će se održati u turistički atraktivnom italijanskom gradiću Bertinoro (Forli) od 19. do 21. juna 2024. godine. Organizatori konferencije su Univerzitet u Bolonji i Filozofski fakultet Nikšić, Univerziteta Crne Gore. Mediteranska asocijacija za Sociologiju turizma je osnovana 1987. godine u Bolonji i okuplja preko 100 članova, najvećim dijelom iz akademske zajednice,  koji dolaze iz gotovo svih zemalja Mediterana. Fenomen turizma članovi asocijacije proučavaju sa aspekta sociologije, turizmologije, jezika, istorije, geografije, demografije i sl. Od 2019. godine Asocijacijom predsjedava Crna Gora.

Pozivamo Vas da prijavite svoj rad i uzmete učešća na ovoj konferenciji.  Rok za prijavljivanje apstakta je 24. mart 2024. godine. Pristigli apstrakti će biti podjeljeni u 8 sesija. 1. Izvan retorike i vela magle društvenih inovacija u turizmu; 2. Obale i planine pod opsadom: nove perspektive i metodologije u upravljanju turizmom u zaštićenim prirodnim područjima; 3. Mediteranski arhipelag. Izazovi i izgledi ostrvskog turizma; 4. Trendovi mobilnosti na Mediteranu i njihov uticaj na jezike i međukulturnu komunikaciju; 5. Novi oblici kulturnog turizma na Jadranu: potencijalna uloga drevnih pomorskih vinskih puteva; 6. Novi turisti za nove oblike iskustva: 7. Održiva mobilnost za pristupačnost, plodnost i atraktivnost krhkih i udaljenih turističkih područja; 8. „Tragovi budućnosti”: novi izazovi za regeneraciju unutrašnjih prostora; 9. Turistički scenariji i post-Kovid trendovi: manje lokacije i korijeni putovanja.

Poziv na konferenciju se nalazi u prilogu.