Održano gostujuće predavanje prof. Nede Mimice - Dukić na temu fitomedicine i kancera

Prof. dr Neda Mimica-Dukić, redovni profesor Prirodno matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu danas je, u amfiteatru Medicinskog fakulteta UCG, održala predavanje na temu “Fitomedicina i kancer, istine i zablude”.

Na predavanju je bilo riječi o značaju i mjestu biološki aktivnih molekula biljaka u savremenoj terapiji kancera. Takođe i istorijskom pregledu upotrebe biljaka i biljnih ekstrakata u medicini, sa posebnim osvrtom na ulogu u liječenju i prevenciji kancera. Profesorica je govorila o najznačajnijim otkrićima u razvoju biljnih antitumorskih ljekova, savremenim naučnim otkrićima o djelovanju i mehanizmima djelovanja pojedinih klasa sekundarnih biomolekula biljaka: alkaloidima, fenolnim jedinjenjenjima, terpenoidima i drugim, ali i o potvrdama i zabludama o antikancerogenom djelovanju pojedinih fitopreparata.

Na kraju predavanja prodekanica za nastavu Medicinskog fakulteta prof. dr Aleksandra Vuksanović-Božarić je uručila sertifikat prof. dr Nedi Mimici - Dukić.