Benčić: Neophodno spriječiti širenje govora mržnje na internetu

Zaštitnica za ljudska prava u Hrvatskoj g-đa Sandra Benčić ocijenila je da je dinamičnije širenje internet mreže poslednjih godina stvorilo veliku društvenu potrebu da se ograniči sloboda izražavanja, kako bi se spriječilo širenje govora mržnje uz pomoć novih medija. “Primjetan je trend rasta antisemitizma, ksenofobije, homofobije i antimuslimanske propaganda u evropskim zemljama”, upozorava Benčić. Ona objašnjava da je internet u odnosu na tradicionalne medije pogodniji za širenje govora mržnje, kako zbog anonimnosti korisnika, brzine objavljivanja komentara, tako i zbog nedostatka profesionalnih filtera i odgovornosti koja je dominantnija u tradicionalnim medijima, te da je taj problem današnjice neophodno ubrzo riješiti.

Benčić se već 20 godina bavi zaštitom ljudskih prava u Hrvatskoj kroz nevladine organizacije pružajući pravnu pomoć. Organizatorka je i prvih edukacija o praksi Evropskog suda za advocate i iskusna predavačica i trenerica. Bavi se pitanjima diskriminacije, slobode izražavanja, govora mržnje, rodnom ravnopravnošću i migracijama.

Predavanje je organizovano u saradnji sa Kancelarijom Savjeta Evrope u Beogradu.