Održano predavanje dr Mateuša Sokulskog

U utorak, 7. novembra, gost Istorijskog instituta Crne Gore, u okviru programa CEEPUS, bio je  dr Mateusz Sokulski iz Instituta Istorije, Šleskog Univerziteta u Katovicama. On je održao predavanje pod naslovom Solidarnost u Poljskoj, 1970-1980. godine. Kolega Sokulski je iznio zanimljive podatke o opštem političko-društvenom razvoju Poljske poslije Drugog svijetskog rata, a posebnu pažnju posvetio je nastanku pokreta „Solidarnosti” početkom 1980-tih godina. Poljski istoričar ukazao je na razne nijanse tadašnje situacije, objasnio je kako je sindikat „Solidarnosti” postao masovan društveni pokret, čije je djelovanje dugoročno dovelo do pada komunizma u Poljskoj i dalje u Evropi.

Osim zbivanja u Poljskoj dr Sokulski se osvrnuo i na jugoslovenske reakcije na pojavu pokreta „Solidarnosti“, kao i na tadašnje odnose SFRJ sa Istočnim blokom. U tom kontekstu su naročito zanimljivi bili podaci o akcijama podrške Poljacima među intelektualcima u Jugoslaviji.