Realizovana mobilnost članova/-ca radnog tima projekta Itinerari u Rimu

Radni tim iz Istorijskog instituta, koji su činili dr Tatjana Koprivica, dr Slavko Burzanović, dr Olga Pelcer Vujačić i mr Božena Miljić, boravio je u Rimu u periodu od 4. do 8. februara 2024. godine. Ova mobilnost dio je aktivnosti projekta Itinerari antichi e moderni lungo le fluviali del Montenegro: analisi dei percorsi identificati nella pianura del lago di Skutari e nel territorio di Municipium S e prime prospettive di sviluppo, koji Istorijski institut UCG realizuje sa Istituto di Science del Patrimonio Culturale Consiglio Nazionale delle Ricerche iz Rima, u okviru programa Progetti di Grande Rilevanza (2023-2025).

Članovi/-ce radnog tima su 6. februara 2024. godine učestvovali u radu radionice “Itinerari”, na kojoj su, sa italijanskim koleginicama i kolegama, dr Lucia Alberti, dr Francesca Colosi, dr Carla Sfameni, dr Bruna di Palma, Elisa Fidanzi i Tommaso Leti Messina, analizirali rezultate rada u prvoj istraživačkoj godini (2023) i precizirali dinamiku realizovanja projektnih zadataka predviđenih radnim paketima u drugoj istraživačkoj godini (2024). Na radionicu su svoje diplomske radove, rađene pod mentorstvom članice projekta, prof. dr Bruna di Palma na Dipartimento di Architettura dell’Università Federico II di Napoli, koji se odnose na valorizaciju Dokleje (Doclea) i Municipium-a S, predstavile Clara Vitiello, Lucrezia Cioffi i Elvira de Felice.

Tokom boravka u Rimu, članovi/-ce crnogorskog dijela projektnog tima obavili su arhivska i bibliotečka istraživanja u više institucija: Archivio storico della Società Geografica Italiana, Biblioteca Nazionale Centrale di Roma, Arthur and Janet C. Ross Library (Americal Academy in Rome) i dr.