Knjiga dr Olge Pelcer-Vujačić

Naučna saradnica dr Olga Pelcer-Vujačić je, sa koutorkama prof. dr Marietta Horster (Univerzitet u Majncu, Berlin-Brandenburška Akademija nauka) i prof. dr Snežana Ferjančić (Univerzitet u Beogradu), priredila knjigu pod nazivom Studia epigraphica et militaria. In memoriam Miroslava Mirković u ediciji  Corpus inscriptionum Latinarum Auctarium Series Nova vol. 8, izdavača De Gruyter.

Interakcija i koegzistencija vojnih i civilnih sredina su od velikog interesovanja za provincije na Jadranu i sjeverno od Alpa, posebno kao pogranična područja Rimskog carstva. Knjiga nudi izuzetne istorijske, epigrafske i arheološke studije o, između ostalog, kretanju trupa, vojnim objektima i njihovom strukturnom razvoju, učinku i angažovanju vojnog i administrativnog osoblja i njihovih porodica, prisustvu veterana u naseljima i njihovom mogućem uticaju na urbani razvoj, na primer posvećenost centra u Rimu u ovim oblastima, ali i infrastrukturnim merama na licu mesta. Pored toga, predstavljeni su i neki ranije neobjavljeni natpisi i data nova čitanja. Publikacija je posvećena autorki CIL-a Miroslavi Mirković (1933-2020) i prati njene istraživačke prioritete, među kojima i epigrafska istraživanja Municipiuma S kod Pljevalja u Crnoj Gori.