Iako sastavni dio života, emocije u ekonomiji često ignorisane

Uloga emocija prilikom donošenja odluka u poslovnom svijetu bila je tema predavanja profesora ekonomije i biznisa sa City University of New York  Jošanana Šahmurova (Yochanan Shachmurove) na Ekonomskom fakultetu u Podgorici.  Iako su sastavni dio života,  uloga emocija u ekonomiji  često je ignorisana, smatra on. Tom prilikom profesor Šahmurov  je predstavio rezultate istraživanja koje sa svojim saradnicima sprovodi širom svijeta, iako većina do sada obrađenih podataka potiče iz Poljske. Cilj istraživanja koje još uvijek traje je bolje razumijevanje situacija u kojima na odluke ljudi utiču njihove emocije, pa su se tako pitanja iz ankete odnosila na lične i profesionalne teme, odmor i opuštanje, investiranje, potrošnju i društvene interakcije.

Predavanje je održano u saradnji sa Centralnom bankom Crne Gore.

Profesor Shachmurove ima bogatu profesionalnu i naučnu biografiju – radio je kao predavač na brojnim prestižnim univerzitetima širom svijeta, između ostalog na Univerzitetu Pensilvanije i Harvard Univerzitetu, i objavio značajan broj radova u oblasti ekonomije, finansija i menadžmenta.