Šta po završetku studija njemačkog jezika i književnosti?

Studenti koji uspješno završe studije na Studijskom programu za njemački jezik i književnost lako dolaze do posla, brzo se afirmišu i po pravilu postaju aktivni učesnici u važnim procesima društvenog razvoja. Nakon završenih specijalističkih
studija moguće je zaposliti se u obrazovanju. Nastavnici njemačkog jezika potrebni su školama koje tek počinju da nude njemački kao strani jezik, kao i u međunarodnim školama, vrtićima i školama stranih jezika. Naši uspješni diplomci
svoje mjesto nalaze u svim sferama gdje je izražena potreba za komunikacijom i sporazumijevanjem na više jezika: u turizmu, novinarstvu, državnoj administraciji, izdavaštvu, diplomatiji...

Znanje njemačkog jezika i poznavanje njemačke kulture velika je prednost pri zapošljavanju u međunarodnim organizacijama i na multilateralnim projektima u privredi, u kulturi i obrazovanju.

Osnovne studije njemačkog jezika i književnosti istovremeno pružaju dobru osnovu za usavršavanje na polju filologije, kako na Filološkom fakultetu u Nikšiću tako i na univerzitetima u zemljama njemačkog govornog područja.