Studijski program za njemački jezik i književnost

Nastavu njemačkog jezika i književnosti izvodi troje nastavnika, šest saradnika, lektori Njemačke i Austrijske akademske razmjene (DAAD, OeAD) i dva domaća lektora.

Stipendije za semestralne boravke u Njemačkoj i Austriji studentima njemačkog omogućuju programi poput CEPUSA, ERASMUS , te programi stranih vlada. Ispite koje student položi na stranom univerzitetu priznaju kao da ih je položio na Studijskom programu za njemački.

Stipendijama za ljetnje kurseve usavršavanja u Njemačkoj najbolje studente njemačkog svakog ljeta nagrađuje Njemačka akademska razmjena - DAAD.

Studijski program za njemački jezik i književnost dio je Filološkog fakulteta Univerziteta Crne Gore. Smješten je u Nikšiću u zgradi Filozofskog fakulteta. Osnovne akademske studije na Studijskom programu za njemački jezik i književnost traju 3 godine (6 semestara). Na osnovnim akademskim studijama studenti stiču osnovna germanistička znanja i filološke
vještine. Student je završio studije kada položi ispite predvidene nastavnim planom i na osnovu položenih ispita sakupi 180 ECTS kredita. Tada stiče zvanje bacelor (bachelor).
Kao mogućost usavršavanja, po završetku osnovnih studija do 2020. godine nude se specijalističke studije prosvjetno-pedagoškog smjera u trajanju od 2 semestra (četvrta godina studija). Na specijalistickim studijama studenti se
osposobljavaju za organizaciju procesa nastave i podučavanje njemačkog jezika. Student stice diplomu specijalistickih studija kada položi ispite predvidene nastavnim planom i odbrani završni rad, nakon čega može da radi u nastavi njemačkog jezika za učenike različitih uzrasta.
Nakon svršenih osnovnih i specijalističkih akademskih studija, na Filozofskom fakultetu moguće je upisati i postdiplomske magistarske studije u trajanju od 2 semestra, a od 2020. godine svršeni studenti osnovnih akademskih studija moći će da upišu master studije jezika, književnosti i metodike nastave u trajanju od 4 semestra.