Studentkinja iz Portugalije: Prvi dodir sa Crnom Gorom - osjećaj da si na sigurnom mjestu

Nadia Oliveira, studentkinja Fakulteta političkih nauka u Portugaliji, jedan je od studenata koji su za program Erasmus + razmjene odabrali Univerzitet Crne Gore.

Naida kaže da nije prvi put na razmjeni i da joj je šest mjeseci provedenih sa ljudima iz Crne Gore, na programu mobilnosti na Univerzitetu u Austriji, predstavljalo olakšanje u donošenju odluke gdje aplicirati, a u isto vrijeme ne pogriješiti. Kako navodi, prijatelji iz Crne Gore su joj opisali život u svojoj zemlji.

„Prijavila sam se na Fakultet političkih nauka Univerziteta Crne Gore, pripremila svu potrebnu dokumentaciju i sa nestrpljenjem čekala povratni odgovor. Kada je moja aplikacija bila prihvaćena, osjetila sam se veoma srećno. Imala sam ideju šta ću u Crnoj Gori pronaći. Znala sam da dolazak neće biti preveliki šok za mene, s obzirom na prenijeta iskustva prijatelja sa razmjene“, rekla je Nadia.

Prvo što je uočila bila je srdačnost ljudi, koji kako navodi, obožavaju vrijeme da provode izvan svojih kuća, zajedno družeći se.

„Kada sam sletjela bila sam veoma ushićena jer je bila sredina februara a vrijeme prelijepo i sunčano. Mnogo ljudi šetalo je ulicama grada. U tom trenutku sam znala da je kultura slična kulturi moje zemlje. Ljudi idu napolje, šetaju, vole da budu na suncu. Bila sam u Austriji i nije mi se svidjelo što u četiri sata svi idu kući. Prvi utisak bio je pozitivan, osjetila sam da sam na sigurnom mjestu. Ljudi su druželjubivi i hoće da pomognu“, kazala je Nadia.

Kaže da najveću barijeru u procesu prilagođavanja predstavlja jezik, međutim časovi crnogorskog jezika organizovani od strane Univerziteta Crne Gore, koje pohađa dva puta nedjeljno, joj u velikoj mjeri pomažu da se prilagodi i postepeno usvoji osnove novog jezika.

„Ja sam radoznala i želim da naučim više. Želim stvoriti osjećaj da ovdje nisam samo turista, već na neki način i dio ove zemlje. Za sada se sa ljudima sporazumijevam na engleskom i gotovo svi mladi ljudi u Podgorici govore engleski jezik“, rekla je Nadia.

Nadia ističe da je zadovoljna smještajem i hranom. Kaže da je Studentski dom na odličnoj lokaciji i da su joj najneophodnija mjesta za kupovinu na dohvat ruke. Sobu dijeli sa dvije djevojke za koje kaže da su druželjubive i srdačne.

Studentkinja kaže da je od samog početka uspostavila odličnu komunikaciju sa ljudima koji su bili zaduženi da joj pomognu da se lakše snađe i adaptira prvih nedjelja.

„Nastavno osoblje u Crnoj Gori takođe mi je pružilo veliku pomoć. Prodekanica za nastavu na Fakultetu političkih nauka Univerziteta Crne Gore mi je pomogla dosta. Kontaktirala je profesore, uložila puno truda i nije oskudijevala u tome. Osjetila sam kao da sam u svojoj zemlji“, govori Nadia.

Nadia zaključuje da će joj ovo iskustvo otvoriti nove poglede na život.

„Studenti u Portugaliji, iz nekog razloga, gotovo nikad ne biraju ovaj dio Evrope kako bi otišli na program razmjene studenata. Svi razmišljaju o Španiji, Poljskoj, rijetko ko dolazi u Crnu Goru, Hrvatsku.. Kada se vratim želim da pokažem ljudima da ima mnogo dobrih stvari ovdje i da se zaista može dosta toga naučiti“, završava Nadia.