31.08.2015

NACIONALNA TAČKA RAZMJENE INTERNET SAOBRAĆAJA U CIS-U

Slide1 background
FB, TW, Linkedin, YouTube ...dodaj me

Nacionalna tačka razmjene internet saobraćaja (Montenegro Internet Exchange Point - MIXP) počela je sa radom u okviru Centru informacionog sistema Univerziteta Crne Gore.

Javna tačka interkonekcije tri ili više mreža/autonomnih sistema se naziva tačke razmjene internet saobraćaja (Internet eXchange Point - IXP). Nacionalna tačka razmjene predstavlja alat za pospješivanje razvoja internet servisa, snižavanje cijena usluga interneta, rasterećivanje linkova za globalni pristup internetu, poboljšavanje kvaliteta usluge pristupa internetu i sigurnosti komunikacija u pogledu zaštite ličnih podataka i bezbjednosti mreže.

Centar informacionog sistema UCG je dizajnirao, implmentirao i konfigurisao prvi IXP u Crnoj Gori. U tome su podršku pružili Ministarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije, Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost, kao Međunarodna telekomunikaciona unija (ITU) i Međunarodno internet udruženje (ISOC). U nabavci neophodne opreme pomogli su i provajderi internet usluga u Crnoj Gori, Crnogorski Telekom i Telenor, koji su sa Univerzitetom Crne Gore i prvi povezani na MIXP.

Članice MIXP-a mogu biti ISP-ovi, univerziteti, operatori elektronskih komunikacionih usluga, provajderi sadržaja, organi državne uprave, veće kompanije itd, uz ispunjavanje minimuma tehničkih uslova, koji su detaljno objašnjeni na zvaničnom sajtu www.mixp.me. Svi zainteresovani provajderi i pravna lica se mogu obratiti CIS-u za povezivanje na mrežu, a do 31. decembra ove godine neće se plaćati mjesečna naknada korišćenja mreže.

Održana radionica o BGP rutiranju i BIRD aplikaciji

25.04.2018 Centar informacionog sistema

Novi grafički interfejs za webmail

25.04.2018 Centar informacionog sistema

Tehnološki unaprijeđen sistem arhiviranja i web mejl Univerziteta Crne Gore

24.04.2018 Centar informacionog sistema

Mobilna aplikacija "UCG Objave"

22.02.2018 Centar informacionog sistema

Skraćeni link na ličnu stranicu na web portalu UCG

16.02.2018 Centar informacionog sistema

Kreirani mail nalozi za studente koji su upisani 2017/18.

29.09.2017 Centar informacionog sistema

Napad na mail server ac.me

19.06.2017 Centar informacionog sistema

Učešće na RIPE NCC IPv6 osnovnom i naprednom treningu