Prečišćeni tekst Pravilnika o kriterijumima, načinu, uslovima i visini stipendija studentima Univerziteta Crne Gore u okviru projekta ,,Studentska solidarnost

Podgorica, 16.01.2023. godine

Broj: 01- 708/1

Na osnovu čl. 2, 15 i 18 Statuta Studentskog parlamenta Univerziteta Crne Gore, a u realizaciji projekta ,,Studentska solidarnost, Skupština Studentskog parlamenta Univerziteta Crne Gore usvojila je sljedeći

Pravilnik

o kriterijumima, načinu, uslovima i visini stipendija studentima Univerziteta        Crne Gore u okviru projekta ,,Studentska solidarnost

Član 1

Ovim pravilnikom utvrđuju se kriterijumi, način bodovanja, uslovi, visina i broj stipendija koje Studentski parlament Univerziteta Crne Gore dodjeljuje studentima Univerziteta Crne Gore u okviru projekta ,,Studentska solidarnost.

Član 2

Uslovi koje kandidat za dodjelu stipendije mora da ispunjava su:

• da je student Univerziteta Crne Gore
  • da je on i/ili član njegove porodice ostvaruje/u pravo na socijalno primanje kod Centra za socijalni rad
  • da doprinosi studentskom/građanskom aktivizmu, sportu ili kulturi kroz rad u studentskim organizacijama, nevladinom sektoru ili učešćem u takmičenjima i manifestacijama iz oblasti kulture i sporta.

Član 3

Kriterijumi na osnovu kojih se vrši selekcija kandidata se izražavaju kroz sljedeću bodovnu listu:

• Prosječna ocjena tokom studija – do 10 bodova
  • Učešće u raznim oblicima studentskog/građanskog aktivizma – do 10 bodova
  • Učešće u humanitarnim akcijama i akcijama zaštite životne sredine – do 8 bodova (u zavisnosti od broja akcija)
  • Učešće u sportskim takmičenjima i manifestacijama i to na sljedeći način:

1. Osvojeno prvo mjesto na sportskim takmičenjima – 6 bodova
  2. Osvojeno drugo mjesto na sportskim takmičenjima – 4 boda
  3. Osvojeno treće mjesto na sportskim takmičenjima – 2 boda

• Doprinos kulturnom i umjetničkom životu mladih u Crnoj Gori – do 4 boda

Član 4

Studentski parlament Univerziteta Crne Gore dodjeljuje 15, i to:

• 6 stipendija za studente sa organizacionih jedinica iz oblasti društvenih nauka
  • 6 stipendija za studente sa organizacionih jedinica iz studentskih organizacija
  • 3 stipendije za studente sa organizacionih jedinica iz oblasti umjetnosti (Fakultet dramskih umjetnosti, Muzička akademija i Fakultet likovnih umjetnosti)

Član 5

Stipendija iznosi 400,00 EUR i isplaćuje se u dvije rate po 200,00 EUR po semestru, prenosom sredstava na žiro račun dobitnika stipendije.

Dodijeljena sredstva iz stava 1 ovog člana su bespovratna.

Član 6

Uz prijavu za  dodijeljene stipendije, kandidati obavezno dostavljaju:

• Potvrdu o studiranju
  • Potvrda Centra za socijalni rad iz opštine prebivališta
  • Potvrda o doprinosu studentskom/građanskom aktivizmu (od studentske organizacije ili NVO sektora)
  • Dokaz o rezultatu ostvarenom na sportskom takmičenju.

Član 7

Listu kandidata koji ispunjavaju uslove i kriterijume propisane ovim pravilnikom, na osnovu priložene dokumentacije i bodovne liste iz člana 3 ovog pravilnika, utvrđuje komisija koja se formira posebnom odlukom Skupštine Studentskog parlamenta.

Komisija donosi odluke većinom glasova ukupnog broja članova.

Rezultati konkursa iz stava 1 ovog člana se objavljuju u roku od 15 dana od isteka roka za podnošenje prijava, na sajtu SPUCG.

Kandidati imaju pravo na prigovor Komisiji u roku od 8 dana od dana objavljivanja liste kandidata sa bodovnim stanjem.

Konačnu listu kandidata koji su ostvarili pravo na stipendiju i pojedinačne odluke o dodjeli stipendije, donosi Komisija u roku od 8 dana od isteka roka za izjavljivanje prigovora.

Član 8

Neblagovremene i nepotpune prijave neće se uzeti u razmatranje.

Član 9

Dobitnici stipendija potpisuju ugovor sa predsjednikom SPUCG kojim se regulišu međusobna prava i obaveze iz ovog osnova.

Član 10

Konkurs za dodjelu stipendija u skladu s ovim pravilnikom se objavljuje na sajtu SPUCG.

Član 11

Ovaj pravilnik stupa na snagu danom donošenja, a biće objavljen na sajtu Studentskog parlamenta Univerziteta Crne Gore.

Predsjednik Studentskog parlamenta UCG

Andrej Vukčević