Biotehnički fakultet

M. Adakalic biografija

Mirjana Adakalić rođena je  24. 11. 1969. godine u Baru, Crna Gora. Osnovnu školu je završila u Petrovcu na moru i Gimnaziju u Baru. Diplomirala je 1997. godine na Poljoprivrednom fakultetu u Zemunu, voćarsko-vinogradarski smjer. Magistarsku tezu odbranila je na Univerzitetu u Kordobi (Španija) 2003. godine, a doktorsku disertaciju na Agromediteranskom fakultetu u Mostaru 2014. godine. Radni odnos zasnovala je u novembru 1998. godine u Biotehničkom institutu - Centru za suptropske kulture u Baru, kao pripravnik Ministarstva poljoprivrede i u radnom odnosu ostaje do juna 2001. godine. Nakon magistriranja zapošljava se u Biotehničkom institutu - Centru za suptropske kulture u Baru, danas Biotehničkom fakultetu Univerziteta Crne Gore i u radnom odnosu je od oktobra 2003. do danas. U zvanje višeg istraživača za oblast Maslinarstvo birana je u septembru 2009. Godine, a u zvanje docenta Univerziteta Crne Gore za oblast Voćarstvo birana je u januaru 2022. Na studijskom programu ‘Mediteransko voćarstvo’ u Baru, predavač je na predmetima: Listopadno suptropsko voćarstvo, Praktična obuka, Agrobiodiverzitet i biljni genetički resursi, Berba, čuvanje i pakovanje suptropskog voća, Ekološko voćarstvo i Primjena biostimulatora u rasadničkoj proizvodnji, a saradnik na Fiziologiji biljaka, Maslinarstvu, Uljarstvu i Kulturi tkiva. Na akademskim studijama u Podgorici, predavač je na predmetima Mediteransko voćarstvo i Savremeni uzgojni oblici u voćarstvu, a saradnik na Oplemenjivanju voćaka i vinove loze, Maslinarstvu i Uljarstvu.

Učestvovala je u realizaciji brojnih nacionalnih, međunarodnih i bilateralnih projekata kao član radnog tima ili koordinator. Imala je više stručnih usavršavanja u Egiptu (2005) Italiji (2006, 2011, 2017), Sloveniji (2007, 2010, 2012, 2016), Hrvatskoj (2008), Švedskoj (2009, 2011) i Rumuniji (2009). Kao autor ili koautor objavila je više od 50 naučnih i stručnih radova u domaćim i stranim časopisima ili saopštila na naučnim skupovima. Govori španski, italijanski i engleski jezik.