Prirodno-matematički fakultet

Biografija

Igor Jovančević je inženjer kompjuterske vizije, docent, i rukovodilac odsjeka Računarske nauke na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta Crne Gore (PMF-UCG). Od 2013. godine aktivno se bavi istraživanjem u oblasti vještačke inteligencije (AI), između nauke, industrije i inovacione zajednice, premošćujući jaz između ovih sektora. Diplomirao je 2008. godine na PMF-UCG, a potom 2013. godine na evropskom dvogodišnjem Erasmus Mundus master programu VIBOT sa fokusom na kompjuterskoj viziji i robotici, školovanjem na 3 univerziteta: Université de Dijon, Francuska; Universitat de Girona, Španija i Heriot Watt University, Edinburg, Velika Britanija. 3 godine radio je kao istraživač i predavač na École des mines dAlbi-Carmaux – Univerzitet u Tuluzu, gdje doktorira 2016. godine radom na inovativnom projektu Air-Cobot, robot za inspekciju aviona, a u okviru kampanje Airbus-a Hangar of The Future. Dobija nagradu za najbolju doktorsku disertaciju odbranjenu 2016. godine u avio- i svemirskoj industriji od Aerospace Doline (eng. Aerospace Valley), prvog svjetskog naučno-industrijskog klastera za avio-industriju. 4 godine radi kao inženjer i naučni mentor u Tuluzu u inovativnom "high-tech" ekosistemu francuske avio-industrije, u kompaniji Diota, i bavi se aplikacijama AI na probleme automatske vizuelne kontrole u proizvodnji, oslanjajući se na savremena dostignuća iz robotike i proširene stvarnosti. Tokom istog perioda, radi kao predavač na Univerzitetu u Tuluzu (Université Toulouse-III-Paul-Sabatier). Kao konsultant ili osnivač, primjenjivao je AI na različite domene: nadzor maloprodajnih objekata, obuka vojnika, bezbjednost u fabričkim ćelijama, zdravstvena zaštita starijih. Vodio je i učestvovao u nekoliko naučnih projekata, a sve u oblasti primjene AI: u obrazovanju, medicini, poljoprivredi. Mentor je pri izradi dvije odbranjene doktorske teze na IMT Mines Albi, Francuska, kao i još dvije u fazi izrade na PMF-UCG, kao i brojnih odbranjenih master teza, u Francuskoj i Crnoj Gori. Član je tehničkog komiteta međunarodne naučne konferencije Quality Control by Artificial Vision, kao i pridruženi editor međunarodnog časopisa Journal of Electronic Imaging. Bio je angažovan kao recenzent inovativnih i naučnih projektnih predloga na nacionalnim javnim pozivima Vlade Crne Gore.