Publikacija "EUFITMOS fitness testing protocol" dostupna i na crnogorskom jeziku

Nova publikacija "EUFITMOS fitness testing protocol", koja je pripremljena kao izlaz u okviru jednog od radnih paketa na Erasmus+ projektu „Evropski sistem praćenja fitnesa" (EUFITMOS), ima za cilj da standardizuje praćenje kondicije kod mladih na evropskom kontinentu.

Predmetnu publikaciju je uredio Marcos López-Flores, UniverzitetIsabel I (Španija), dok su autori iste Adilson Marques, Univerzitet u Lisabonu (Portugalija), Miguel Peralta, Univerzitet u Lisabonu (Portugalija), David Joseph Sturm, Tehnički univerzitet u Minhenu (Njemačka), Yolanda Demetriou, Tehnički univerzitet u Minhenu (Njemačka), Stevo Popović, Univerzitet Crne Gore (Crna Gora), Bojan Mašanović, Univerzitet Crne Gore (Crna Gora), Jovan Gardašević, Univerzitet Crne Gore (Crna Gora), Marcos López-Flores, Univerzitet Isabel I (Španija), Alba Mayor Villalaín, Univerzitet Isabel I (Španija), Mojca Markovic, Sportski savez Slovenije (Slovenija), Thrasyvoulos Tsiatsos, Aristotelov univerzitet u Solunu (Grčka), Stella Douka, Aristotelov univerzitet u Solunu (Grčka), João Martins, Univerzitet u Lisabonu (Portugalija), Fernando Gomes, Univerzitet u Lisabonu (Portugalija), Bruno Rosa, Udruženje za razvoj omladinskog sporta (Portugalija), Darryl Comier, Institut za sportski menadžment “Accadis” (Njemačka), i Duarte Henriques-Neto, Univerzitet u Lisabonu (Portugalija). Ona ima zadatak da ujedini evropski kontinent kada je u pitanju praćenje kondicije kod mladih, sve u cilju prikupljanja jedinstvenih rezultata u svim evropskim zemljama, radi jednostavnije analize podataka i donošenja određenih smjernica i odluka za dalji razvoj ove veoma važne oblasti za zdravlje mladih.

Podsjećanja radi, ovaj projekat se realizuje u okviru programa Erasmus+: Saradnja u partnerstvu na sportskom polju i neprofitnim evropskim sportskim događajima, a finansira ga evropska agencije EACEA. Kooordinator projekta je Fakultet humane kinetike Univerziteta u Lisabonu iz Portugalije.

U prilogu se nalazi publikacija koja se može besplatno preuzeti i koristiti i na crnogorskom jeziku, od skoro, naravno, uz adekvatno navođenje:

Marques et al. (2021). EUFITMOS fitness testing protocol. ISBN13-978-84-09-30560-5