Izašao je iz štampe septembarski broj međunarodnog naučnog časopisa „Montenegrin Journal of Sports Science and Medicine“

U najnovijem broju časopisa „Montenegrin Journal of Sports Science and Medicine“ koji je 1. septembra 2017. izašao iz štampe objavljeno je deset članaka. Nakon recenzije koja je sprovedena u proteklom periodu, mjesto u septembarskom broju časopisa su obezbijedili radovi autora iz SAD, Slovenije, Portugala, Grčke, Slovačke, Novog Zelanda, Norveške, Hrvatske, Filipina i Turske, odnosno 10 država i tri kontinenta.

U radu prve grupe autora sa Novog Zelanda, pod naslovom „Medical Students’ Awareness of the Links between Physical Activity and Healt“, Sandra Mandic, Hamish Wilson, Monika Clark-Grill i Diana O’Neill obrađuju upućenost studenata medicine u povezanost između fizičke aktivnosti i zdravlja. U drugom radu u novom izdanju časopisa, pod naslovom „Characteristics of Professional and Non-Professional Football Players – An Eight-Year Follow-Up of Three Age Cohorts“„ norveški autor, Stig Arve Sæther upoređuje karakteristikama profesionalnih i fudbalera koji nisu uspjeli da ostvare profesionalnu karijeru, od prije osam godina, kada su bili na istom stepenu razvoja. Treća grupa autora, u sastavu Klara Šiljeg, Joško Sindik i Goran Leko, a koja dolazi iz Hrvatske, u svom radu, pod naslovom „Swim Speed Tests as a Method for Differentiating the Profiles of Young Swimmers“ i obrađuje testove koji mogu napraviti razliku još u mlađem uzrastu kod plivača. U radu četvrte grupe autora iz Turske, pod naslovom „Examining Attitudes of Physical Education Teacher Education Program Students Toward the Teaching Profession“, Gunay Yildizer, Caner Ozboke, Ramazan Tascioglu i Ilker Yilmaz ispituju stavove studenata koji se školuju za profesore fizičkog vaspitanja o njihovoj budućoj profesiji. U petom radu, pod naslovom „A Comprehensive Mapping of High-Level Men’s Volleyball Gameplay through Social Network Analysis: Analysing Serve, Side-Out, Side-Out Transition and Transition“, portugalski i česki autori, Manuel Loureiro, Marta Hurst, Beatriz Valongo, Pantelis Nikolaidis, Lorenzo Laporta i José Afonso obrađuju tehničke elemente u odbojci. U radu šeste grupe autora iz Filipina, pod naslovom „Common Injuries of Collegiate Tennis Players“, Christian Wisdom Magtajas Valleser i Ken Ewing L. Narvasa obrađuju pitanja povređivanja u teniskom sportu. U radu sedme grupe autora iz Slovačke, pod naslovom „Collaborative Learning with Application of Screen-based Technology in Physical Education“, Gabriela Luptáková i Branislav Antala analiziraju pirmjenu novih tehnologija u fizičkom vaspitanju. U radu naredne grupe autora iz SAD, pod naslovom „Analysis of Dietary Intake and Body Composition of Female Athletes over a Competitive Season“, Svetlana Nepocatych, Gytis Balilionis i Eric K. O’Neal obrađuju ishranu i tjelesnu kompoziciju sportiskinja nakon završetka takmičarske sezone. U radu devete grupe autora iz Slovenije, pod naslovom „Common Running Overuse Injuries and Prevention“, Žiga Kozinc i Nejc Šarabon obrađuju povrede kod trkača i predlažu određene mjere prevencije, dok u desetom radu, pod naslovom „Functional-Strengthening: A Pilot Study on Balance Control Improvement in Community-Dwelling Older Adults“, američki autori, Micah D. Josephson i John G. Williams, u sraćenoj analizi analiziraju uzroke padova i predlažu preventivne mjere.

Iako je časopis „Montenegrin Journal of Sports Science and Medicine“, u 2015. i 2016. postigao najveći uspjeh, odnosno ušao je u dvije najjače indeksne baze („Web of Science“ i „Scopus“), uredništvo časopisa smatra da je prekretnicu, odnosno tačku iz koje će časopis nastaviti brže da raste i još više se razvija, predstavljao ulazak u 2017. godinu, kada je reformisano uredništvo časopisa, i uvedeni značajan broj mladih ljudi, koji predstavljaju novu pokretačku snagu, koja će dovesti časopis do cilja koji je zacrtan u predstojećem petogodišnjem mandatnom periodu, odnosno učiniti ga čvrstim liderom u regionu i prepoznatim od svih relevantnih autora iz oblasti sportskih nauka i medicine širom svijeta – rekao je glavni urednik časopisa, prof. dr Duško Bjelica.

Preuzmite septembarski broj časopisa: MJSSM September 2017 (PDF)

Sajt časopisa: MJSSM

Arhiva časopisa: MJSSM arhiva