Svetlana Veljanovska: Neophodno jačanje institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda

Ombudsman i njegova uloga u društvu bila je tema  izlaganja profesorice Univerziteta iz Sjeverne Makedonije Svetlane Veljanovske, koja je u okviru CEEPUS programa održala predavanje studentima novinarstva na Fakultetu političkih nauka.

Veljanovska je govorila o istorijskom značaju i razvoju institucije Ombudsmana, od njegovog postanka u zemljama Skandinavije. Ona je napravila paralelu između polja djelovanja Zaštitnika ljudskih prava u Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji. Profesorica Veljanovska zaključuje da je institucija Ombudsmana u obje zemlje značajno napredovala, ali ističe da je nemogućnost sankcionisanja od strane Zaštitnika ljudskih prava i sloboda u Sjevernoj Makedoniji veliki nedostatak. Ona smatra da Crna Gora treba da poveća broj kancelarija Ombudsmana, kako bi građani intenzivnije koristili usluge ove institucije. Veljanovska se osvrnula i na obaveze Ombudsmana angažovanih u oblasti medija i naglasila da je uloga Ombudsmana da pomaže novinarima u zaštiti njihovih prava, ali i da reaguje kada javnost ili pojedinci trpe posljedice zbog neodgovornog i neetičnog djelovanja zaposlenih u medijima.