Održana predavanja kolega sa Univerziteta Sapienza

U biblioteci Istorijskog instituta, gostujući predavači sa Univerziteta Sapienza u Rimu, Italija održali su predavanja:

• dr Gabriele NataliziaThe Adriatic Sea in a changing international environment: some insights from US strategic documents
  • Elena Tosti Di StefanoThe Western Balkans and the EU integration process: development and prospects
  • Lorenzo TermineNATO and China dilemma: sticking with the past vs. offshoring

Predavanje prof. Natalizia bilo je fokusirano na međunarodne odnose i geopolitiku uz posebnu analizu dokumenata američke administracije s kraja XX i početka XXI vijeka. Koleginica Tosti di Stefano se osvrnula na ulogu Italije u procesu pridruživanja EU zemalja zapadnog Balkana, a Lorenzo Termino je bliže prikazao sadašnje odnose NATO-a i Kine. Sva tri predavanja su izuzetno aktuelna i provocirala su dalju diskusiju sa istraživačima Istorijskog instituta.

Osim toga, održan je sastanak kolega iz Italije sa direktorom Instituta, dr Radoslavom Raspopovićem na kojem je dogovoren nastavak postojeće uspješne saradnje dveju institucija.