Iz pera studentkinje FPN-a: O petom završnom ciklusu projekcije FDU filmova

Tekst reportaže koji je za portal Standard napisala studentkinja Fakulteta političkih nauka Dalila Šabović o petom završnom ciklusu projekcija FDU filmova u Crnogorskoj kinoteci u ovoj objavi prenosimo integralno.

Peti i ujedno završni ciklus projekcije ispitnih vježbi i diplomskih radova studenata Fakulteta dramskih umjetnosti (FDU), održan je proteklog petka u prostorijama JU Crnogorske kinoteke u Podgorici. Prisutni su imali priliku da uživaju u projekciji šest kratkometražnih filmskih radova mladih autora.

Publika je na manifestaciji imala priliku da odgleda filmove „Mir“, autora Gabriela Camaja, „Sve, u svoje vrijeme“, Davida Todorovića, „Ječam žnela“, Andrije Mugoše, „F63.1“, Stefana Radovića, „Velika Dostignuća“, Nikole Vučinića i „Revolucionarni dom“, Seada Šabotića.

„Posmatrajući sve filmove kao jednu cjelinu, možemo reći da su ovo izuzetni poduhvati koji prevazilaze okvire studiranja, jer znamo i u kojim budžetskim okvirima nastaju filmovi i uopšte šta znači nastati film u Crnoj Gori“, ponosno je nakon završetka filmova istakao docent na FDU Dušan Kasalica.

Zadovoljna zajedničkim radom sa studentima, glumica Kristina Obradović – Stevović kazala je da je ekipa na setu djelovala ozbiljno, više nego studentski pripremljena. U projektu je učestvovala sa iskusnim glumcima Mišom Obradovićem i Momčilom Otaševićem, s kojima kako kaže voli da radi. Posebno je istakla trud autora Andrije Mugoše.

„Oni su ljudi koji nedvosmisleno znaju šta žele, naročito Andrija s kojim sam najviše komunicirala i radila. Nije bilo one standardne studentske nesigurnosti koja je nekako šarmantna i očekivana kada radimo zajedno“, objašnjava glumica.

Osvrnula se kratko i na položaj kulture u zemlji.

„Poprilično teško stoje stvari za kulturu Crne Gore ovih dana. Možda, da obratimo više pažnje na studente, odakle počinje ta piramida“, apeluje ona dodajući da kod studenata ne fali dobre volje i entuzijazma”, rekla je Obradović-Stevović.

Producentkinja Katarina Kastratović je ukratko ispričala probleme i izazove s kojima se suočio cjelokupan tim na snimanju filma „Ječam žnela“. Najprije su te okolnosti bile u vezi sa pandemijom COVID-19, ali javili su se i problemi unutar društvenog konteksta.

„Mi smo se bavili LGBTQ temom. Onda smo se susreli sa problemima o kojima nisam mogla da sanjam. To je vrh ledenog brijega s čime se susrijeću ljudi iz LQBTQ zajednice. Imali smo brdo otkazivanja lokacija, prijetnji tužbama i slično“, otkriva Kastratović probleme s kojima su se suočavali iza kamere.

Film je na kraju uspješno realizovan i projektovan na Sarajevo Film Festivalu.

„Tema je univerzalna, jer su ljudska prava u pitanju i bavimo se čovjekom u društvu“, kazala je ona.

Na skupu u ime filmske ekipe koja je učestvovala u stvaranju filma „Velika Dostignuća“ govorio je producent Miljan Vučelić koji je pohvalio ideju kolege Vučinića. U svom govoru ističe da je dobijena satisfakcija koju su željeli.

„Ovo je film ili ste protiv njega ili vam se sviđa“, jasno ističe Vučelić, ističući da je ekipa zahvaljujući filmu imala uspješan festivalski život, uzimajući učešće na premijeri u Sarajevu.

Autor Stefan Radović je otkrio benefite koje pruža FDU.

„Modul koji nudi naš fakultet nam omogućava da svake godine radimo i kao producenti, reditelji i scenaristi. Da bi neko postao jednoga dana dobar reditelj ili scenarista, bitno je da prođe sve faze i sva sektore. Mislim da je to jako bitna stvar za mladog novinara.“, zaključuje svoje izlaganje Radović.

U prethodnom periodu, manifestacija „FDU u Crnogorskoj kinoteci“ okupila je mlade autore i istaknute alumniste pet nedjelja zaredom. Prva smotra je otpočeta 17. marta, a do prve polovine aprila, ukupno je projektovan 31 film različitih autora. Cilj projekta je promocija mladih crnogorskih reditelja, scenarista, producenata i glumaca sa studijskih programa FDU Cetinje.

Dalila Šabović

DEKANAT, FDU - Cetinje:

Koristimo još jednom priliku da se u ime rukovodioca studijskog programa Film i mediji red. prof. Nikole Vukčevića i uprave Fakulteta dramskih umjetnosti zahvalimo Dalili Šabović na ovom izuzetnoj reportaži i izvještaju sa smotre studentskih filmova, kao i direktoru Goranu Bjelanoviću i njegovoj ekipi iz JU Crnogorska kinoteka, svim saradnicima i učesnicima programa, te posebno Seadu Šabotiću sa FDU - Cetinje, kao i šefu studija FDU - Cetinje Blažu tataru na tehničkom opremanju projekcija i na uzbudljivih pet nedelja studenstkog FDU filma.

Izvor fotografija: Portal Standard i FDU arhiva