Filozofski fakultet, 18.11.2020

Predavanje prof. dr Borisa Brajovića povodom Svjetskog dana filosofije

FILOZOFSKI FAKULTET
Studijski program za filozofiju povodom Svjetskog dana filosofije organizuje predavanje prof. dr Boris Brajovića
na temu

Društvo znanja i sloboda govora

Sažetak: Novi oblici socijalne interakcije zasnovani prije svega na informacionim tehnologijama doveli su nas do one sumorne slike svijeta o kojoj su već pedesetih godina pisali i mislili teoretičari tzv. Frankfurtske škole. Markuze će to možda najbolje opisati terminom „pacifikovanog društva“ misleći na one ideološke aspekte nauke i tehnologije koje će se sada pokazati devastirajućim na unutrašnje carstvo, na samog čovjeka. Riječ je o nemogućnosti da, u demokratskoj igri između slobode i potčinjenosti čovjeka, između pasivnih i aktivnih oblika njegove samokonstitucije, čovjek proširi polje svoje slobode, posebno slobode govora. Društvo koje nastaje u informacionom prostoru znanja i moći a koje u najširem smislu nazivamo „društvo znanja“ karakterišu strukture znanja, metode širenja i tehnologija koje ne dozvoljavaju više slobodni i neograničeni pristup znanju i kontrolu nad njim. Ovdje nije akcenat na kontroli i onim mehanizmima moći koji nijesu formalizovani u spoljnim ograničenjima svake slobode u demokratskim društvima već na onim unutrašnjim restrikcijama koje donose u takvom društvu moć i znanje koji postaju aksijale promenljive ekonomije. Stare vrijednosti prethodnih perioda našeg društva polako nestaju i stvara se mjesto za sve veći pesimizam u identifikovanju onih strana nauke i tehnologije koji sprečavaju ljudsku emancipaciju. Nove su nauke i tehnologije ali je stari problem. Osloboditi Prometeja.

Svečana sala Filozofskog fakulteta u Nikšiću,
Četvrtak, 19. novembar, 12 časova
Napomena: osim ograničenog broja slušalaca, predavanje je moguće pratiti preko zum-aplokacije.

Join Zoom Meeting

Broj posjeta : 136