Predavanje prof. dr Borisa Brajovića povodom Svjetskog dana filosofije

FILOZOFSKI FAKULTET
Studijski program za filozofiju povodom Svjetskog dana filosofije organizuje predavanje prof. dr Boris Brajovića
na temu

Društvo znanja i sloboda govora

Sažetak: Novi oblici socijalne interakcije zasnovani prije svega na informacionim tehnologijama doveli su nas do one sumorne slike svijeta o kojoj su već pedesetih godina pisali i mislili teoretičari tzv. Frankfurtske škole. Markuze će to možda najbolje opisati terminom „pacifikovanog društva“ misleći na one ideološke aspekte nauke i tehnologije koje će se sada pokazati devastirajućim na unutrašnje carstvo, na samog čovjeka. Riječ je o nemogućnosti da, u demokratskoj igri između slobode i potčinjenosti čovjeka, između pasivnih i aktivnih oblika njegove samokonstitucije, čovjek proširi polje svoje slobode, posebno slobode govora. Društvo koje nastaje u informacionom prostoru znanja i moći a koje u najširem smislu nazivamo „društvo znanja“ karakterišu strukture znanja, metode širenja i tehnologija koje ne dozvoljavaju više slobodni i neograničeni pristup znanju i kontrolu nad njim. Ovdje nije akcenat na kontroli i onim mehanizmima moći koji nijesu formalizovani u spoljnim ograničenjima svake slobode u demokratskim društvima već na onim unutrašnjim restrikcijama koje donose u takvom društvu moć i znanje koji postaju aksijale promenljive ekonomije. Stare vrijednosti prethodnih perioda našeg društva polako nestaju i stvara se mjesto za sve veći pesimizam u identifikovanju onih strana nauke i tehnologije koji sprečavaju ljudsku emancipaciju. Nove su nauke i tehnologije ali je stari problem. Osloboditi Prometeja.

Svečana sala Filozofskog fakulteta u Nikšiću,
Četvrtak, 19. novembar, 12 časova
Napomena: osim ograničenog broja slušalaca, predavanje je moguće pratiti preko zum-aplokacije.