Radovi studentkinje Branke Kovačević, virtuelna izložba

Ovaj rad predstavlja vizuelne zapise koji nastaju kombinovanom tehnikom slike i kolaža. Prvobitna ideja se nalazi u želji da spojim likovnu umjetnost i kič, transformacijom tradicionalnog slikarstva u kičaste maksimalističke instalacije (u ovom slučaju kolaže-do svoje transformacije u prostoru u formi instalacija). Na taj način balansiram svoj odnos prema klasičnoj estetici sa jedne, i kič kulture sa druge strane. Takođe, pozivam i na generalne misli o uticaju kiča, njegovoj zastupljenosti, negativnim, ali i pozitivnim svojstvima istog i sopstvenoj potrebi za njim. Univerzalna estetika koja spaja ljude rijetko se nalazi u estetici akademskog umjetničkog formalizma. Češće se ona nalazi u gomili svakodnevnih predmeta koji bude našu podsvjest izazivajući kolektivnu nostalgiju. Želim da istražim upravo taj uticaj nostalgije u današnjem društvu. Mit o prošlim vremenima kao o boljim i jednostavnijim je izuzetno moćan i opasan i doprinosi većem razvoju kiča. Iako donekle ismijavam kič kulturu, ujedno i uživam u njenoj estetici do granice neprijatnog.

Branka Kovačević (Master studije, SP Slikarstvo)