Radovi 10 studenata FLU Cetinje u selekciji plakata za regionalnu nagradu za mlade dizajnere FLUID

Na javni poziv za FLUID – Regional Design Awards for Young Designers 2024, pristiglo je 254 plakata iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske, Slovenije, Kosova i Albanije.  Žiri koji čine Mirko Ilić (SAD), Borut Vild (Srbija), Dejan Kršić (Hrvatska), Nikola Bada Radonjić i Ana Matić (Crna Gora) odabrao je 39 plakata za izložbu. Od ovih, 11 plakata dizajniralo je 10 studenata Fakulteta likovnih umjetnosti Cetinje. To su: Hamza Adrović, Jelena Bogojević, Mijat Bojović, Sara Ćuković, Klara Dragović, Pavle Drobnjak, Nevena Petrović i Ines Radović – studenti osnovnih studija, kao i Andrija Martinović i Bojana Vukčević – studenti master studija.

Izložba selektovanih plakata biće organizovana u okviru programskog segmenta FLUID Expo – FLUID dizajn foruma 12/2024, a biće otvorena 19. aprila 2024. godine u 12 sati, u galeriji C2, Fakulteta likovnih umjetnosti Cetinje, kada će biti objavljena i imena troje nagrađenih.

Autori/ke: Hamza Adrović (Crna Gora) / Amina Berbić (Bosna i Herecegovina) / Hana Bičo (Bosna i Herecegovina) / Jelena Bogojević (Crna Gora) / Mijat Bojović (Crna Gora) / Victoria Bucul (Hrvatska) / Sara Ćuković (Crna Gora) / Katarina Đaković (Bosna i Herecegovina) / Klara Dragović (Crna Gora) / Ana Drobec (Hrvatska) / Pavle Drobnjak (Crna Gora) / Faruk Ibišević (Bosna i Herecegovina) / Almedina Imširović (Bosna i Herecegovina) / Boris Jovanović (Bosna i Herecegovina) / Strahinja Jovanović (Slovenija) / Adnan Kevrić (Bosna i Herecegovina) / Gabrijela Klarin (Hrvatska) / Azra Kurtović (Bosna i Herecegovina) / Andrija Martinović (Crna Gora) / Mirjana Milojković (Srbija) / Emina Murtezić (Srbija) / Vera Nikolić (Srbija) / Sara Osmanović (Bosna i Herecegovina) / Marko Petrović (Srbija) / Nevena Petrović (Crna Gora) / Đorđe Radojević (Srbija) / Ines Radović (Crna Gora) / Nika Romanić (Bosna i Herecegovina)/ Bulend Sačiragić (Bosna i Herecegovina) / Anđela Savić (Bosna i Herecegovina) / Nađa Stanisavljević (Srbija) / Hristina Subotić (Crna Gora) / Marko Tomić (Bosna i Herecegovina) / Miloš Višić (Bosna i Herecegovina) / Bojana Vukčević (Crna Gora) / Ema Vuković (Hrvatska).

Konkurs su raspisali FLUID dizajn forum i NVU FLUX, a pravo učešća imali su mladi (od 18 do 35 godina) grafički dizajneri/ke, ilustratori/ke, studenti/kinje dizajna i arhitekture, vizuelni umjetnici/ce, fotografi/kinje, arhitekte/ice... iz regiona (Crna Gora, Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija, Kosovo, Makedonija, Albanija). Ovogodišnja tema bila je ODRŽIVI OPTIMIZAM, ujedno i tema ovogodišnjeg FLUID dizajn foruma, koji će biti održan na Cetinju od 19-24. aprila 2024.

Nagrada se dodjeljuje od 2018. godine. Prošlogodišnji dobitinici FLUID – Regional Awards for Young Designers 2023 (FLUIDNI IDENITETI /FLUID IDENTITIES), kategorija Plakat su: Ivan Velimirović, alumnista FLU Cetinje, Amina Alić iz Bosne i Herecegovine i Ana Ivanović, studentkinja Master studija i saradnica na FLU Cetinje. Izložbu njihovih radova takođe ćemo vidjeti u okviru dvanaestog izdanja FLUID dizajn foruma.

U realizaciju festivala uključeni su: Fakultet likovnih umjetnosti Cetinje, NVUFLUX   i MAS Trade  d.o.o, kao i partnerske institucije: Arhitektonski fakultet Podgorica, Narodni muzej Crne Gore, Centar za kulturu Prijestonice Cetinje i druge. Pokrovitelji: Prijestonica Cetinje, Univerzitet Crne Gore i drugi.