Naučna tribina: Razvoj arhitektonskog jezika - od primarne do apstraktne forme

Naučna tribina na temu "Razvoj arhitektonskog jezika - od primarne do apstraktne forme", koju će održati prof. Branislav Mitrović, biće održana u utorak, 11. juna 2024. godine, u 12 časova, u sali Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, Rista Stijovića 5, Podgorica.

Arhitekta Branislav Mitrović rođen je u Baru. Diplomirao je 1974. godine na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu, u ateljeu prof. Uroša Martinovića. Bio je zaposlen u projektnom zavodu RO „Srbija projekt“ (1977–1986), a radio je i u Centru za istraživanje i projektovanje – CIP Beograd (1986–1990). Od 1990. godine je docent na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu, 1995. izabran je za vanrednog profesora, a 1998. za redovnog profesora na istom fakultetu. Za doprinos Srpska akademija nauka i umjetnosti izabrala ga je 2006. godine za dopisnog člana, iste godine je i za dopisnog člana Inženjerske akademije Srbije. Za redovnog člana Srpske akademije nauka i umjetnosti i za redovnog člana Inženjerske akademije Srbije izabran je 2012. godine, za profesora emeritusa 2015, a za inostranog člana Crnogorske akademije nauka i umjetnosti 2022. godine. Član je brojnih domaćih i međunarodnih stručnih asocijacija (ULUPUDS, DAB, SAS, UIA, UNESCO, ISOCARP, WCC, ICOGRADA).

Dobitnik je sljedećih stručnih i društvenih priznanja: Instituta za urbanizam i arhitekturu Srbije za najbolji diplomski rad za 1974. godinu; Republičke nagrade lista „Borba“ za najbolje arhitektonsko ostvarenje na teritoriji Republike Srbije (1986. i 1991); Specijalne nagrade Saveza arhitekata Srbije (1989. i 1993); Velike nagrade Salona arhitekture (1990. i 1998); Specijalne nagrade Salona arhitekture (1990); Oktobarske nagrade Grada Beograda za arhitekturu (1990. i 1996); Savezne nagrade lista „Borba“ za najbolje arhitektonsko ostvarenje na teritoriji SFRJ (1991); Novembarske nagrade Grada Budve za doprinos na polju arhitekture i urbanizma na tom prostoru (1994); Velike nagrade novosadskog salona arhitekture DANS za izvedeni objekat (1997. i 1998); Godišnje nagrade Saveza arhitekata Srbije (1997); nagrade novosadskog salona arhitekture DANS za enterijer (1999); godišnje nagrade časopisa „Kuća stil“ za enterijer (1999); Nagrade lista „Borba“ za arhitekturu za najuspješnije realizovano arhitektonsko djelo u SFR Jugoslaviji u 2000. godini; Velike nagrade Saveza arhitekata Srbije za 2002. godinu; Nagrade Saveza arhitekata Srbije za najbolje izvedeni objekat u 2002. godini; Velike nagrade Saveza arhitekata Srbije i Akademije arhitekture za djelo 2003. godine; Nagrade „Novosti“ za 2004. godinu za najbolje izvedeno djelo na teritoriji SCG; Nagrade „Aleksandar Šaletić“ Majskog salona (2005); Nagrade Majskog salona za arhitekturu i specijalno priznanje Salona arhitekture za sakralne objekte (2006); Nagrade ULUPUDS-a za cjelokupno stvaralaštvo i doprinos razvoju primijenjenih umjetnosti i dizajna (2009); Nagrade za životno djelo Inženjerske komore Srbije (2009) i brojnih drugih.

Pozivamo vas da prisustvujete ovom značajnom događaju.