Fakultet za sport i fizičko vaspitanje

Strana 15

Fudbal - Tehnika i taktika

Prof. dr Duško Bjelica, dr Stevo Popović

Univerzitet Crne Gore objavio udžbenik „Fudbal – tehnika i taktika“

Ovih dana u izdanju Univerziteta Crne Gore je objavljen univerzitetski udžbenik pod naslovom FUDBAL – tehnika i taktika, čiji su autori univerzitetski profesori prof. dr Duško Bjelica i doc. dr Stevo Popović.

Udžbenik pored uvoda sadrži još pet poglavlja u podnaslovima gdje ugledni autori do najsitnijih detalja opisuju: teorijsku pripremu fudbalera, fizičku pripremu fudbalera, tehničku pripremu fudbalera, taktičku pripremu fudbalera, pravila fudbalskih igara. Udžbenik je pored ostalog opremljen brojnim prilozima i bogatom literaturom.

Kako u svijetu, tako i kod nas fudbal predstavlja ekipni sport koji spada u red najrazvijenih sportskih disciplina ne samo prema broju učesnika, već i prema razgranatosti sistema takmičenja. Međutim, u uvodnom odjeljku autori su postavili pitanje – šta zapravo predstavlja FUDBAL.

Čitajući udžbenik vidi se da profesori Bjelica i Popović manirom iskusnih naučnika, na pedagoški ovladan način, znalački pišu da ono što fudbal čini privlačnijim od svih ostalih sportova jeste mogućnost koju daje svakoj ekipi, pa i svakom igraču da osmišljava svoju vlastitu strategiju, a mogućnosti su neograničene, i akteri u fudbalskoj igri neprestano tragaju za novinama koje bi njihovu igru učinile efikasnijom od igre njihovih protivnika.

– Mislim da neću reći ništa novo i sa čim će se složiti naučna i stručna javnost ako kažem da bi se fudbalski sport globalno mogao predstaviti kao sistem od četiri dijela i to od tehnike koju čini dinamički stereotip, od taktike koja sadrži koeficijent inteligencije, zatim od fizičke kondicije što se odslikava u fizičkoj pripremljenosti i konačno od količine nepoznavanja informacija koju čini entropijski prostor i koja po meni čini najveći procenat od ova četiri dijela, - ističe prof. dr Duško Bjelica, jedan od autora ovog vrijednog izdanja, napominjući da u fudbalskom sportu postoji više hiljada osnovnih tehničkih elemenata koje treba savladati prije nego što se počne sa aktivnim takmičenjem. (Univerzitet Crne Gore)

Univerzitet Crne Gore objavio udžbenik „Fudbal - tehnika i taktika“ (Univerzitet Crne Gore, 14. oktobar 2016.g.)

UCG objavio udžbenik „Fudbal - tehnika i taktika“ (Portal Analitika, 14. oktobar 2016.g.)

12.10.2016. 19:40

Sport Mont Vol.14 No.3

Crnogorska sportska akademijaCrnogorska sportska akademija

Pogledajte arhivu Sport Mont časopisa

* * *

(Klik na sliku za uvećanje)

Objavljeno oktobarsko izdanje naučnog časopisa „Sport Mont“ (Univerzitet Crne Gore, 3. oktobar 2016.g.)

Objavljeno oktobarsko izdanje naučnog časopisa „Sport Mont“ (Portal Analitika, 3. oktobar 2016.g.)

18.09.2016. 00:30

Montenegrin Journal of Sports Science and Medicine Vol.5 No.2

Urednici:
Prof. dr Duško Bjelica
Doc. dr Stevo Popović

Pogledajte arhivu MJSSM časopisa

Novi broj časopisa „Montenegrin Journal of Sports Science and Medicine“ (Vijesti, 16. avgust 2016.g.)

U septembru novi broj časopisa „Montenegrin journal of sports science and medicine“ (Univerzitet Crne Gore, 15. avgust 2016.g.)

16.08.2016. 21:58

Sport Mont Vol.14 No.2

Crnogorska sportska akademijaCrnogorska sportska akademija

Pogledajte arhivu Sport Mont časopisa

Objavljeno junsko izdanje časopisa „Sport Mont“ (Univerzitet Crne Gore, 01. jun 2016.g.)

01.06.2016. 21:49

VODIČ KROZ STUDIJE Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje za 2016. godinu

vodic 2016 FSNK

Preuzmite VODIČ KROZ STUDIJE Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje za 2016. godinu

* * *

Fakultet za sport i fizičko vaspitanje objavio Vodič kroz studije za 2016. godinu (Univerzitet Crne Gore, 3. jun 2016.g.)

25.04.2016. 01:48

Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.