Novi bilateralni projekat Građevinskog fakulteta i Fakuteta za građevinarstvo i geodeziju Univerziteta u Ljubljani

Tokom 2022. godine završen je bilateralni projekat naučno-tehnološke saradnje Građevinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore i Fakuteta za građevinarstvo i geodeziju Univerziteta u Ljubljani, kojim je omogućeno povezivanje dvije institucije i otvaranje novih perspektiva za saradnju na međunarodnim istraživačkim projektima. Rezultat uspješne saradnje predstavlja naučni rad „A multi-aspect approach to energy retrofitting under global warming: A case of a multi-apartment building in Montenegro“, publikovan u časopisu Journal of Building Engineering.

Međusobna razmjena znanja i razvijanje novih vještina uključenih strana, omogućena kroz istraživačke posjete i zajednička istraživanja, biće nastavljena i naredne dvije godine, kroz odobren novi bilateralni projekat 2023-2024. Tema projekta će biti istraživanje kapaciteta stambenih zgrada u Crnoj Gori da se odupru pregrijavanju usled prognoziranih klimatskih promjena. Projektnom timu u sastavu doc. dr Ivana Ćipranić, doc. dr Marija Jevrić, doc. dr Luka Pajek i vanr. prof. Mitja Košir, u novom projektu pridružiće se dr Nataša Kopitović Vuković, saradnik u nastavi Građevinskog fakulteta i Ivona Krulanović, student master studija, kojoj će ovim projektom biti omogućen duži boravak na Univerzitetu u Ljubljani.