Objavljeni podaci devete runde Evropskog društvenog istraživanja koji uključuju Crnu Goru

Evropsko društveno istraživanje je objavilo podatke devete runde ovog istraživanja koje sadrži datoteke za 27 država: Crna Gora, Hrvatska, Litvanija, Letonija, Portugal, Slovačka, Španija i Švedska, uz prethodno objavljene datoteke za Austriju, Belgiju, Bugarsku, Kipar, Češku, Estoniju, Finsku, Francusku, Njemačku, Mađarsku, Irsku, Italiju, Holandiju, Norvešku, Poljsku, Srbiju, Sloveniju, Švajcarsku i Veliku Britaniju.

Crna Gora je postala dio ovog velikog istraživačkog programa na inicijativu Ministarstva nauke Crne Gore. Projekat je sproveo tim Fakulteta političkih nauka Univerziteta Crne Gore koji čine prof. dr Olivera Komar, mr Nemanja Batrićević, mr Nemanja Stankov i Jelena Šukić.

Datoteke sadrže odgovore na preko 150 pitanja o korišćenju medija, institucionalnom i društvenom povjerenju, demokratiji, politici, identitetu, zdravlju, diskriminaciji, migracijama, religiji, vrijednostima, stavovima o pravdi i pravičnosti i čini bogat izvor podataka za naučne, praktične i studentske radove koji koriste komparativni metod.
Podaci se mogu preuzeti sa internet stranice istraživanja: https://www.europeansocialsurvey.org/data/round-index.html