Objavljen novi broj Istorijskih zapisa 3-4/2020

Novi broj časopisa Istorijski zapisi 3-4/2020 dostupan je na veb stranici Istorijskog instituta Univerziteta Crne Gore, kao i na veb stranici časopisa.

U okviru rubrike Godišnjice, povodom šezdeset godina od osnivanja Pokreta nesvrstanih, objavljen je rad prof. dr Ljubodraga Dimića , Akcija “Mir” (ili kako je ostvarena “visoka obaveštenost” i “veština predviđanja” političkih poteza učesnika Konferencije šefova država i vlada neangažovanih zemalja u Beogradu septembra 1961. godine).

U rubrici Članci publikovani su radovi Ifigenije Radulović i Snežane Vukadinović, Dokimasija protiv Filona ili o lošim građanima i čestitim strancima; Nemanje Vujčića, Robovi s Jadrana u klasičnoj Grčkoj; Vladimira Tomića, Veze Cetinja i Beograda, Crnojevićki uzori u Beogradskom četvorojevanđelju; Luke Milunovića, Vjenčanje Crne Gore s morem, O slici I. Žmirića u svijetlu arhivskog dokumenta; Saše Kneževića, Crna Gora i Istočno pitanje na kraju XIX vijeka; Petera Mikše i Matije Zorna, Rasparčana Slovenija 1941-1945 na primjeru okupacionih granica; Bogdana Živkovića, Od novog pomirenja do strateškog saveza: odnosi jugoslovenskih i italijanskih komunista od 1962. do Toljatijeve posete januara 1964. godine; Jelisavete Blagojević, “Libijsko proljeće”: fragmentacija patrimonijalne vojske.

Segment Prilozi donosi rad Radenka Šćekića, Hladni rat u novom milenijumu.

U ovom broju objavljeni su i Prikazi Ivan Laković, Branko Bogdanović, dr Radoslav Raspopović, CRNOGORSKO NAORUŽANJE / MONTENEGRIN WEAPONS. Ilustrovana monografija o razvoju pješadijskog naoružanja u Crnoj Gori(1870-1916); Žarko Leković, Budimir Aleksić, IZ PROŠLOSTI CRNE GORE I HERCEGOVINE; Saša Knežević, Slavko Burzanović, CRNA GORA U ITALIJANSKOJ SPOLJNOJ POLITICI 1861–1923; Marek Białokur, Agnieszka Misiurska, Andrzej Nowak Sur l’histoire, pas pour les idiots. Conversations et affaires, Wydawnictwo Literackie, Krakow 2019, p. 623.À propos d‘un pays trop petit pour être une superpuissance, mais trop grand pour accepter le rôle d‘une petite nation…Quelques réflexions i Vukota Vukotić, Luka Milunović, CRNOGORSKO GLUMIŠTE. Od 19. stoljeća do Prvog svjetskog rata.

Cijeli broj Istorijskih zapisa 3-4/2020 možete naći na ovom linku.