Objavljen novi broj Istorijskih zapisa 1-2/2021

Novi broj časopisa Istorijski zapisi 1-2/2021 dostupan je na veb stranici Istorijskog instituta Univerziteta Crne Gore, kao i na veb stranici časopisa.

U rubrici Članci publikovani su radovi Snežane Ferjančić, Rimska vojska na tlu Crne Gore: Epigrafska svedočanstva; Mirka Obradovića, Reke na Balkanu južno od Dunava i severno od Helade u Strabonovoj Geografiji; Miljana Gogića, O povelji Jelene Anžujske za selo Zator (1276-1306); Dorin-Ioan Rus, Considerations sur les anomalies climatiques dans les principautes danubiennes entre 1783 et 1785; Anna Batzeli, Montenegrin volunteers in the Greek War of Independence; Giordano Merlicco, Between old Austria and new foes: Italy and the Yugoslav project (1917-18); Srđe Martinovića, Monopolska, pogranična i finansijska žandarmerija u knjaževini i kraljevini Crnoj Gori.

Segment Prilozi donosi radove  Burhana Čelebić, Stećci Bjelopoljsko-Bihorskog kraja kao materijalni segment nedovoljno istražene kulturno-istorijske baštine i Filipa D. Vučetića, Aneksiona kriza i srpsko pitanje 1908-1909.

U rubrici Izvori objavljen je rad Radoslava Raspopovića, Petar Andrejevič Šuvalov: Bilješke o Berlinskom kongresu

Cijeli broj Istorijskih zapisa 1-2/2021 možete naći na ovom linku.