Još jedna u nizu nagrada za izdavačku djelatnost Istorijskog instituta

Istorijski institut UCG je i ove godine na Međunarodnom podgoričkom Sajmu knjiga i obrazovanja, održanom od 27.09. do 04.10.2021, dobio nagradu. Ovoga puta za najbolje opremljeno umjetničko izdanje, za knjigu Crnogorsko naoružanje1870-1916.

Ovo je samo jedna u nizu nagrada koju je Istorijski institut, tokom prethodnih godina,dobio za svoja izdanja. Do sada kolektiv istorijskog instituta dobio četiri priznanja za izdavački poduhvat godine,  na međunarodnim sajmovima knjiga: u Beogradu 1998. godine za petotomni zbornik dokumenata „Crnogorski zakonici 1796-1916. Pravni izvori i politički akti od značaja za istoriju državnosti Crne Gore“, u Podgorici za ediciju „Monumenta Montenegrina“ štampanu u 19 svezaka 2011. godine, potom godine 2015. na 6. Međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga za zbornik dokumenata „Crna Gora i SAD u dokumentima Nacionalnog arhiva u Vašingtonu 1905-1918“  Četvrto priznanje ove vrste  dobijeno je na Sajmu knjiga u Podgorici 2019. za knjigu „Berlinski ugovor 1878“.

Osim toga, Institut je dobio nagradu za najbolje opremljenu ediciju za „Biblioteku Jubileji“ na  8. Međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga 2013. godine, kao i tri nagrade za najbolje opremljenu knjigu: Crna Gora i Francuska 2014. godine, Nautika, Predavanja Marka Martinovića ruskim mornarima u Perastu 1697/1698 na 10. podgoričkom sajmu 2015, kao i za monografiju Katuni Kučke Planine 2018. godine.

Broj dobijenih nagrada govori kako o značaju tema koje su u nagrađenim izdanjima  obrađivane,  kvalitetu izdavačke djeltnosti instituta  ali još više i o činjenici da po ukupnom broju izdanja i po navedenim pokazateljima Institut predstavlja jednu od značajnijih, ako ne i najznačajniju, organizacionu jedinicu Univerziteta koja se bavi izdavaštvom. Posebno ako se tome doda da je Istorijski institutut već više od 70 godina izdavač i renomiranog istoriografskog glasila “Istorijski zapisi“.