Dr Radenko Šćekić - saradnik na regionalnom projektu YU HISTORIJA: MULTIPERSPEKTIVNA ISTORIJA DRUGE JUGOSLAVIJE

Dr Radenko Šćekić, viši naučni saradnik Istorijskog instituta Univerziteta Crne Gore, angažovan je kao istraživač-saradnik na regionalnom projektu YU HISTORIJA: Multiperspektivna istorija druge Jugoslavije. Pored Šćekića, na projektu su angažovani naučnici iz nekadašnjih jugoslovenskih republika, među kojima su: Tvrtko Jakovina, Mitja Velikonja, Latinka Perović, Ivo Goldštajn, Drago Roksandić, Vladimir Gligorov, Hrvoje Klasić, Srđan Milošević, Husnija Kamberović, Ivan Čolović i drugi.

Trogodišnji projekat (2019-2021) koji se realizuje uz podršku Savezne Republike Njemačke, Saveznog ministarstva inostranih poslova, je nastavak prethodnog, takođe trogodišnjeg projekta YU-Historija. Cilj projekta je da doprinese regionalnoj normalizaciji i izgradnji kulture sjećanja, zasnovane na činjenicama, putem multiperspektivnih istorijskih narativa koji motivišu mlađe, obrazovane generacije za promociju pomirenja, demokratizacije i modernizacije cijelog post-jugoslovenskog prostora.

Dr Šćekić će u okviru projekta obraditi: Političke odnose u Crnoj Gori i Odnos crnogorskih intelektualaca prema Jugoslaviji tokom 80-tih godina XX vijeka.

Više o projektu na https://yuhistorija.com/serbian/index.html