Novi nastavni plan i program Fakulteta političkih nauka Univerziteta Crne Gore

Na Fakultetu političkih nauka od studijske 2017/18. godine će se ralizovati akademske osnovne studije: Medijske studije i novinarstvo. Nakon završenih akademskih osnovnih studija dobija se diploma akademskih osnovnih studija, Stepen Bachelor (BSc) – Medijske studije i novinarstvo (3 godine, 180 ECTS kredita). U dodatku diplome se navodi i bliže opisuje jedna od oblasti studijskog programa (Novinarstvo ili Odnosi s javnostima), u zavisnosti koji je modul student završio.

Program Medijske studije i novinarstvo specifičan je po tome što studenti usvajaju teorijska i praktična znanja dvije profesije, novinarstva i odnosa s javnostima. Koncipiran je tako da studenti stiču ne samo osnovne praktične vještine, već usvajaju i neka specifična teorijska znanja u novinarstvu i odnosima s javnostima, kao i naučnu terminologiju i osnove komunikologije kao nauke. Na studijskom programu Medijske studije i novinarstvo izučavaju se predmeti koji su usmjereni prema komunikološkim i medijskim sadržajima. Obavezni predmeti usmjereni su na izučavanje osnova novinarstva u različitim medijima (štampa, elektronski, online mediji), komunikoloških procesa, savladavanje složenih dokumentarnih formi, akademsko pisanje i retoriku, razumijevanje funkcionisanja interneta i novih medijskih tehnologija, komunikaciju sa različitim javnostima u različitim kontekstima, kao i na razumijevanje etičkih standarda i njihovu primjenu u konkretnim situacijama.