Laboratorijske vježbe

Laboratorijske vježbe iz fizike će se održati srijedom od 08:00 - 11:00.

Studenti će raditi sljedeće vježbe:

1. Određivanje ubrzanja Zemljine teže matematičkim klatnom

2. Određivanje brzine zvuka pomoću Kundtove cijevi

3Određivanje žižne daljine sočiva (direktni i Beselov metod)

4. Određivanje koeficijenta apsorpcije γ - zraka pomoću brojača

Literatura na osnovu koje se sprema vježba je "Osnovna mjerenja u fizici" - ing. Vlastimir Vučić.

Da bi mogli raditi vježbu studenti su dužni da je nauče iz knjige, da donesu sa sobom pripremu za vježbu (u svesci za izradu pismenih zadataka za srednje škole, formata A4, trebaju da napišu iz knjige sve što je potrebno za datu vježbu (opis problema, instrumente, način mjerenja, račun koji se treba sprovesti,...)), digitronhemijsku i običnu olovkumilimetarski papir. Studenti koji ne budu ispunili svaku o ovih obaveza ne mogu prisustvovati vježbi. Nakon što se napiše priprema za jednu vježbu u svesci, potrebno je ostaviti dvije prazne stranice kako bi se na njima vršila obrada rezultata mjerenja. U utorak će svaka grupa raditi po dvije vježbe (svaka vježba traje po 45 minuta). Vježbe će se održati u laboratoriji 044 (kod zadnjih izlaznih vrata).

U prilogu se nalazi spisak studenata.