Veče sa alumnistima okupilo veliki broj akademskih ekonomista najstarijeg fakulteta u Crnoj Gori




Veče sa alumnistima okupilo veliki broj akademskih ekonomista najstarijeg fakulteta u Crnoj Gori

Veče sa alumnistima održano je u četvrtak u amfiteatru Montenegro na Ekonomskom fakultetu u prisustvu više od tri stotine alumnista koji su svoju diplomu stekli na prvom fakultetu u Crnoj Gori. Rijetka je prilika da se na jednom mjestu nađe ovako veliki broj kolega, koje spaja pripadnost najstarijoj i najbrojnijoj akademskoj zajednici u Crnoj Gori. Mnogi od njih su se vratili u amfiteatar prvi put nakon više godina, a neki i više decenija, a okupile su ih uspomene na studentske dane, kao i želja da obnove kontakte i saznaju kako danas izgleda njihov Ekonomski fakultet. (Galerija fotografija)

Pozdravljajući prisutne, dekan prof. dr Mijat Jocović je istakao da je Ekonomski fakultet Alma mater –  majka koja je sa ljubavlju, predanim radom, nesebično znanjem hranila preko 14.000 diplomiranih ekonomista: „Zbog toga vas večeras, kao i u svim godinama postojanja, prihvatamo kao veliki porodicu – porodicu iz koje se nikad ne izlazi, u kojoj postoje vrijednosti koje se dijele i prenose mladjim generacijama, za dobro društva i države“ kazao je dekan Jocović. On je poručio i to da su norme industrijskog društva kao što su: želja za sticanjem, zadržavanjem i povećanjem kapitala, postale masovno prihvaćen model današnjeg društva, a da nasuprot njima, tokom cijele istorije razvoja čovjeka i civilizacije, postoji i potreba za dijeljenjem – i kapitala, i vremena, i vrijednosti, ali i znanja:  „Sa tom idejom – idejom dijeljenja, utkanom u biće svakog pojedinca, nastala je i naša inicijativa na Ekonomskom fakultetu – da okupimo naše diplomirane studente, i da vrijednosti - akademske čestitosti, slobode, humanosti i filantropije, optimizma koji nosi preduzetnički duh čovjeka, zajednički prenosimo mladjim generacijama kroz aktivnosti Alumni kluba“ zaključio je dekan Jocović.

Rukovodilac Alumni kluba, prof. dr Milivoje Radović ukazao je na izuzetan značaj alumni zajednice i pripadnost Ekonomskom fakultetu kao zajedničkoj kući iz koje su potekle brojne generacije diplomiranih studenata. Radović je upoznao goste sa prvim projektom kluba - adaptacijom prostora na Ekonomskom fakultetu koji ce integrisati alumniste, studente i profesore, upućujući zahvalnost dosadašnjim donatorima na podršci.

Nakon uvodnih obraćanja, uslijedio je razgovor sa nekim od najistaknutijih alumista različitih generacija. Razgovor sa njima je vodila Aleksandra Jovanović, takođe diplomirni ekonomista i jedan od nagrađivanih studenata. O tome kako pamte studentske dane, o odnosu profesor – student nekada i danas, o transformaciji Ekonomskog fakulteta kroz decenije,kao i mogućnostima koje su dostupne današnjim studentima, u odnosu na studente prethodnih generacija, ona je razgovarala sa:

Prof. dr Jankom Gogićem, koji je kao student prve generacije upisao studije 1960. godine. Magistrirao i doktorirao na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. Bio je profesor političke ekonomije i dekan Ekonomskog fakulteta u Podgorici. Kao Fulbrajtov stipendista, bio je na postdoktorskoj specijalizaciji na Harvard univerzitetu. Obavljao je odgovorne poslove u diplomatiji i sistemu visokog obrazovanja u Crno Gori. Diplomirao pod rednim brojem 4.

Vlastimirom Golubovićem -  Ekonomski fakultet u Podgorici upisuje 1977. godine. Svoj radni angažman započinje u opštini danilovgrad, zatim radi u industriji mašina ,,Radoje Dakić’’, kompanijama ,,Crna Gora-cop’’, Metaloservis… da bi 1992. godine osnovao kompaniju Veletex koja i danas nakon 30 godina uspješno posluje u oblasti trgovine, turizma i poljoprivrede. Bio je predsjednik Privredne komore Crne Gore.

Prof. dr Vesnom Karadžić - diplomirala je na Ekonomskom fakultetu 1982. godine. Postdiplomske studije je završila na Kolumbija univerzitetu u Njujorku kao Fulbrajtov stipendista. Doktorsku disertaciju je odbranila na Ekonomskom fakultetu u Podgorici 1999. godine. Na Ekonomskom fakultetu radi od 1983. godine i obavljala je veliki broj dužnosti. Objavila je veliki broj naučnih radova u međunarodnim časopisima i izlagala je na brojnim međunarodnim konferencijama u inostranstvu i Crnoj Gori. Dobitnica je brojnih nagrada, među kojima izdvaja: nagrade Univerziteta, Ekonomskog fakulteta, Centralne banke CG i Studentsku nagrada oslobođenja. profesorom koja na Ekonomskom fakultetu radi od 1983. godine i obavljala je veliki broj dužnosti.

Prof. dr Vujicom Lazovićem – Ekonomski fakultet upisuje 1982. godin,a diplomira 1986. godine kao dobitnik brojnih studentskih nagrada i priznanja. Magistrira u Beogradu 1994. godine, a akademski stepen doktora nauka stiče 3 godine kasnije u Podgorici. U period od 2000. do 2006. godine je u 3 mandata biran za dekana Ekonomskog fakulteta. Obavljao je i više javnih funkcija: od kojih se posebno izdvajaju minister za informaciono društvo i telekomunikacije, kao I funkcija ambasadora Crne Gore u Republici Sloveniji.

Anom Golubović - Ekonomski fakultet upisuje 1994. godine. Prvo radno iskustvo stiče u Vladi Crne Gore, u Sekretarijatu za razvoj, a nedugo nakon toga započinje uspješnu karijeru u bankarskom sektoru. Radila je u NLB I Hypo Alpe Adria banci, a već više od 15 godina je dio tima Hipotekarne banke. Radila je kao izvršni direktor sektora za poslovanje sa pravnim licima, a danas je dio menadžmenta Hipotekarne banke sa pozicije člana Upravnog odbora.

Zoranom Milaševićem – 1996. godine upisuje studije na Ekonomskom fakultetu. Tokom studija je bio predsjednik Saveza studenata Ekonomskog fakulteta u Podgorici, ali i Jugoslovenske asocijacije studenata ekonomskih fakulteta koja je u to vrijeme brojala preko 70.000 članova. Od 2005. godine radi u kompaniji DELTA DMD, a na mjestu izvršnog direktora se nalazi od 2009. godine. Vlasnik je i trener najuspješnijeg crnogorskog fudbalskog kluba – kluba malog fudbala ,,Titograd’’.

Milanom Lakićevićem – 2009. godine upisuje studije na Ekonomskom fakultetu u Podgorici. Studirao je i u Beču i Tenesiju. Master studije je završio na Warwick i Lund Univerzitetu. Radio je u Evropskoj službi za spoljne poslove, Vladi Crne Gore, Evropskoj investicionoj banci, Evropskoj banci za obnovu i razvoj… Danas radi kao ekonomista Svjetske banke u Crnoj Gori.

Nakon zanimljivog razgovora sa alumnistima, prepunog anegdota i evociranja uspomena iz različitih perioda studiranja na Ekonomskom fakultetu, uslijedio je koktel za sve prisutne koji je bio prilika za susrete sa kolegama i razgovore o daljim pravcima razvijanja Alumni kluba Ekonomskog fakulteta.

 

Broj posjeta : 318



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.