Edukacijom i promocijom do većeg broja ženske populacije u informaciono-komunikacionim tehnologijama

Edukacijom i promocijom  do većeg  broja ženske populacije u informaciono-komunikacionim tehnologijama

Sve je više djevojčica i djevojaka koje su zainteresovane za informaciono-komunikacione tehnologije, kazala je docentkinja na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta Crne Gore i direktorica Instituta Konfucije na Univerzitetu Crne Gore doc. dr Milena Đukanović, na panelu povodom Međunarodnog dana djevojčica u ICT.

"Taj procenat na ETF-u se kreće od 10 do 15 odsto, što nije na zavidnom nivou. Potrebna je edukacija od malih nogu. Potrebno je obezbijediti djevojčicama atmosferu gdje će vidjeti da ICT nije samo rad koji je po tradiciji pripisivan muškarcima.Fokus je definitivno na edukaciji, na promociji, ali i na samom interesovanju djevojčica da budu informisane na pravi način, rekla je ona.

Milana Šubara, studentkinja ETF-a, kazala je da je u ICT najvažniji rad, red i disciplina.

"Programer/ka se ne rađa, već se postaje. Ako se neko odluči da bude programer/ ka, neka bude tako. Neka ne brine šta ljudi o tome misle. Koraci da se uđe u ICT su isti za oba pola, tako da što da ne? I za žene je to jako interesantno“, rekla je ona.

Na jučerašnjem panelu je poručeno da je djevojčicama, djevojkama i ženama mjesto u svakoj profesiji, pa i informaciono-komunikacionim tehnologijama (ICT).

Panel diskusiju je otvorila ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija  Tamara Srzentić, koja je kazala da je upoznala toliko hrabrih žena liderki koje su ostvarile nevjerovatne karijere radeći za najveće svjetske kompanije i za najrazvijenije administracije, te da su neke od najvažnijih ICT projekata u svijetu pokrenule upravo žene.

Direktorica digitalne marketinške agencije Alicorn i predsjednica Upravnog odbora Udruženja ICT Cortex Sanja Gardašević, kazala je da rad u ICT sektoru zahtijeva stalno učenje, te da je izazov voditi timove ljudi različitih profila.

Sistem inženjerka u Telenoru Nina Drobnjak  je govorila o svom iskustvu i želji da se bavi tehnologijom, ali da joj je najveći problem bio nedostatak informacija o tome koja usmjerenja postoje, koja su sve zanimanja u ICT industriji i kako do toga doći.