Elektrotehnički fakultet

ETF će biti vodeća snaga u naučnoj i obrazovnoj budućnosti Crne Gore
 

Podgorica, PR pres servis – Elektrotehnički fakultet (ETF) u Podgorici bio je, jeste i biće mjesto za odabrane i u klupama te stabilne obrazovne instutucije, pod nadzorom uglednih profesora, generacijama se stvara kvalitetan i stručan kadar, a u naučnoj i obrazovnoj budućnosti ETF će biti vodeća snaga.

To je poruka sa svečanosti povodom 60 godina postojanja Elektrotehničkog fakulteta u Podgorici.

Dekan Elektrotehničkog fakulteta, Saša Mujović, kazao je da pripadati ETF-u na bilo koji način predstavlja privilegiju i unaprijed potpisanu spremnost na odricanja, pregalaštvo, strpljenje i duboku vjeru da predani rad mora donijeti rezultate.

“ETF čine ljudi i dostizanje njihovog zadovoljstsva predstavlja najveći dekanski imperativ. U posljednje dvije godine pet naših kolega, koji su doktorirali na ETF-u izabrani su u profesorska zvanja što predstavlja izuzetan zalog za budućnost. Učinili smo da naše najbolje studente zadržimo na ETF-u. Kadar se ne stvara danas za sjutra, kadar se planira i mislim da to vrlo uspješno radimo”, smatra Mujović.

U posljednje dvije godina na ETF je, kako je kazao, pristiglo oko 600 hiljada eura donacija, koje su iskorišćene za renoviranje prostora i nabavku laboratoriijske opreme.

“Dva krupna, kapitalna projekta su na pragu realizacije. Prvi je da će se uskoro na ETF-u vršiti ispitivanje 5G mreže u saradnji sa kompanijom Telenor i drugi kapitalni projekat je da smo dogovorili saradnju sa kompanijom ABB koja će upravo na ETF-u napraviti i pokrenuti Regionalni centar izvrsnosti”, rekao je Mujović.

Zaključio je da danas postoji sve više svijesti da nauka nije trošak, već najbolje ulaganje, a znanje je, kako je dodao, najbolji način da poporavimo sebe.

Predsjednik Skupštine, Aleksa Bečić, poručio je da ETF predstavlja ukorijenjenu i stabilnu obrazovnu instituciju u čijim se klupama pod nadzorom uglednih profesora generacijama stvara kvalitetan i stručan kadar.

“Tradicija duga 60 godina, kao i sva dostignuća u spoju sa modernim poslovnim okruženjem koje je sve složenije i zahtijeva sve veću inovativnost nameću obavezu praćenja savremenih trendova na polju inovacija koje ćete uspješno prezentovati svojim studentima na isti način kako je to rađeno kroz dugu istoriju fakulteta”, rekao je Bečić.

Prema njegovim riječima, Crna Gora koja teži da postane prva naredna članica Evropske unije obavezna je da sve rapoložive kapacitete, energiju i znanje usmjeri u školovanje mladih i ambicioznih ljudi i da prateći moderne naučne trendove i zahtjeve tržišta rada bude u korak sa najnaprednijim državama Evrope stvarajući uslove da školavni mladi ljudi privređuju u svojoj otadžbini.

“Mladost je ključni generator društvenog i ekonomskog razvoja naše zemlje i uz podršku iskustva ona je ta koja daje sposobnost da se odgovori zahtjevima i izazovima modernog vremena”, poruka je Bečića.

Predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore, Milutin Đukanović, kazao je da je ETF u Podgorici bio rasadnik kadra, stručnjaka ali, kako smatra, šira društvena zajednica nije znala dovoljno da iskoristi potencijal koji je pružao taj elitni fakultet.

“Crna Gora i naša društvena zajednica dobila je veliku šansu, a ta šansa se ogleda u zelenoj tranziciji i proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora. Mi ne smijemo tu šansu propustiti. Hajde da se ujedinimo, da kroz elektroenergetiku podignemo Crnu Goru, da pokažemo mladima da se vrijedi školovati, dobro učiti, i da u našoj društvenoj zajednici dobiju šansu za posao i da u Crnoj Gori planiraju budućnost”, poruka je Đukanovića.

Izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore, Nikola Rovčanin, poručio je da žele da studente ETF-a aktivno uključe u praćenje novih razvojnih projekata iz oblasti zelene energije, a da istovremeno praktična znanja iskusnih stručnjaka podijele sa studentima.

“Želimo da naš najbolji kadar ostaje u ovoj državi i radi za svoju državu”, rekao je Rovčanin.

Rektor Univerziteta Crne Gore, Vladimir Božović, rekao je da se poslije prvih 60 godina, kada je riječ o ETF-u, vidi zrelost, mudrost i snaga.

“Sa druge strane mladi smo. Znate ono kada u nekome vrlo rano prepoznate obrise izuzetnosti, brzine, lucidnosti, pa kažete- ovo će dijete biti genijalno. To je priča za ETF u Podgorici. Mi danas ne slavimo samo 60 godina neke istorije, već suštinski obilježavamo mnogo uspješnih godina sjajne, naučne i obrazovne budućnosti u kojoj će ETF biti naša vodeća snaga”, ocijenio je Božović.

Studentkinja master studija ETF-a, Jelena Aligrudić, smatra da je izostala finansijka podrška državnih organa i da bi trebalo da veća finansijska sredstva iz budžeta budu opredijeljena za Univerzitet.

“ETF je bio, jeste i biće mjesto za odabrane. Velika je privilegija biti dio njega”, rekla je Aligrudić.

Dekan Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, Milo Tomašević, kazao je da je ta obrazovna institucija slična sa ETF-om u Podgorici po težnji ka izvrsnosti u nastavi, naučno istraživačkom radu u obrazovanju i da imaju zajedničku misiju i viziju.

Protokol o saradnji sa dekanom Mujovićem potpisali su izvršni direktor EPCG Nikola Rovčanin, predsjednik Borda direktora Crnogorskog elektrodistributivnog sistema (CEDIS) Rajko Radošević, izvršni direktor Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost Darko Grgurović, izvršna direktorica Agencije za energetiku i regulisane djelatnosti Milica Knežević, izvršni dorektor Telenora Branko Mitrović, izvršna direktorica Sektora za korporativno upravljanje Crnogorske komercijalne banke (CKB) Maja Vukčević, viceguvernerka Centralne banke Crne Gore Zorica Kalezić.

Studenti Maksim Kontić, Danilo Planinić i Kristina Bojičić odlukom Vijeća Elektrotehničkog fakulteta proglašeni su najboljima u protekloj studijskoj godini i zavrijedili novčane nagrade u iznosu od po 500 eura.

 

FOTO

                       

Broj posjeta : 127

Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.