U Sarajevu, na Ilidži, u periodu od 20. do 23. juna 2023. godine održan je Sarajevski energetski forum (Sarajevo Energy Forum – SEF) u organizaciji Fondacije Solarna akademija, pod pokroviteljstvom Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine. Forum je okupio eksperte, investitore, razvojne menadžere, proizvođače opreme, predstavnike energetskih kompanija i regulatornih agencija, aktere iz akademske zajednice, energetskih i prenosnih kompanija, te javnih preduzeća i institucija iz Bosne i Hercegovine, regiona i Evropske unije.

Na ovom izuzetno posjećenom i važnom forumu, doc. dr Martin Ćalasan sa Elektrotehničkog fakulteta u Podgorici, održao je predavanje na temu “Optimalna lokacija i kapacitet distribuiranih izvora energije – naučni i praktični pogledi”. Dr Ćalasan je ocijenio da su postojeće distributivne mreže planirane nekoliko decenija unazad i nijesu bile predviđene za priključenje distribuiranih izvora energije - DIE. Kako su, u većini evropskih zemalja, elektroenergetski sistemi u obavezi da preuzmu svu energiju proizvedenu iz PV sistema, sve ove činjenice upućuju da se aktivnostima odabira optimalne lokacije i kapaciteta DIE mora pristupiti sa naročitom pažnjom. U sklopu predavanja predstavio je rezultate istraživanja, sprovedene na nekoliko IEEE testnih mreža, koji se tiču uticaja optimalne lokacije i kapaciteta DIE na vrijednost gubitaka u mreži. Takođe, dao je brojne preporuke po pitanju optimalnog kapaciteta i lokacije za priključenje jednog ili više DIE u radijalnim distributivnim mrežama i ukazao na praksu u brojnim zemljama svijeta.