Sedam timova predstavlja startup ideje budućnosti 3. juna

Finale Startup akademije Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore održaće se 3. juna u Podgorici, od 18h. Takmičenje predstavlja završnu fazu četvoromjesečne akademije tokom koje su odabrani studenti Elektrotehničkog i Prirodno-matematičkog fakulteta imali priliku da sarađuju sa mentorima i razrađuju svoje inovativne startup ideje u pravcu pokretanja sopstvenog biznisa.

Na finalu će sedam odabranih timova (ORHIS, eTIM, BUSmeUP, IAMS, ENGINEERS OF NOTHING, GENERATOR, EDI - Emerging Disrupted Innovators) prezentovati svoje projekte pred internacionalnim žirijem, koji će potom odlučivati o tri prvoplasirana tima za koja su pripremljene vrijedne nagrade.

Ideje koje će prezentovati rezultat su intenzivnog i kontinuiranog rada sa mentorima: Snežana Ivanović (Direktorica Siemens d.o.o. Podgorica), mr Branko Mitrović (Generalni direktor Telenora Crne), Nenad Novović, (Direktor kompanije Amplitudo) Ljubo Knežević (Savjetnik predsjednika Vlade Crne Gore za energetiku), mr Dušan Banović (Direktor sektora za rezidencijalne korisnike T-Mobile Montenegro) i dr Đuro Stojanović, (Koosnivač Uhura Solutions, UK-based AI fintech startup).

Žiri čine: Alison Kemp, ambasadorka Velike Britanije u Crnoj Gori, Kyle B. Hatcher, zamjenik šefa političko-ekonomskog odjeljenja američke ambasade u Crnoj Gori, dr Sanja Damjanović, ministarka nauke Crne Gore, prof. dr Saša Mujović, dekan Elektrotehničkog fakulteta, Univerziteta Crne Gore, Igor Noveljić, izvršni direktor Elektroprivrede Crne Gore, Vesna Bracanović, predsjednica odbora direktora Crnogorskog elektroprenosnog sistema i Ivan Vučinić, glavni menadžer informacionog sektora Crnogorske Komercijalne Banke.

Usljed aktuelne situacije i preporuka NKT-a u vezi sa javnim okupljanjima, takmičenje nije otvoreno za javnost. Snimak takmičenja će biti dostupan na You Tube kanalu Elektrotehničkog fakulteta, Univerziteta Crne Gore.

Cilj akademije je da se studentima pruži dodatna vrijednost u oblasti startup ekosistema – umijeće pokretanja sopstvenog biznisa i kreiranja novih grana u ekonomiji Crne Gore. Obuka je otpočela u februaru ove godine. Uprkos poteškoćama koje je izazvala pandemija virusa Korona, studenti su pokazali interesovanje da intenzivno rade na razvoju startup ideja, a mentori spremnost da im se nađu na raspolaganju i u punim kapacitetima pomognu da razviju svoje ideje do faze prihvatljive za finale takmičenja.

Elektrotehnički fakultet ovaj projekat realizuje u saradnji sa kompanijom Amplitudo.