STUDENTSKA POSJETA ARHIVSKOM ODSJEKU NIKŠIĆ

Studenti prve i treće godine sa Studijskog programa za Istoriju su u okviru praktične nastave u srijedu, 25. marta 2018. godine, posjetili Arhivski odsjek Nikšić, koji djeluje u okviru Državnog arhiva Crne Gore. Studente i saradnike u nastavi na Studijskom programu za Istoriju, doktorande Novaka Adžića i Saita Šabotića, u novim prostorijama, primila je direktorica Arhivskog odsjeka Violeta Krivokapić. Ona je goste upoznala sa istorijskim razvojem Arhivskog odsjeka u Nikšiću, fondovima koje Odsjek sadrži, najstarijim dokumentima i uslovima u kojima se čuva arhivska građa. Od nedavno, Arhivski odsjek Nikšić smješten je u novim prostorijama, koje se nalaze u sklopu zgrade Nikšićkog pozorišta. Prilikom posjete studenti Istorije su imali priliku da uđu u arhivski depo, gdje su im direktorica Krivokapić i saradnici, objasnili osnovna pravila istraživanja, administrativnu proceduru vezanu za pristup istraživanju, načine korišćenja bibliotečkog fonda i aktivnosti koje se preduzimaju u cilju digitalizovanja arhivske građe. U aktivnom dijalogu studenti su izrazili svoja interesovanja usmjerena ka izradi diplomskih i drugih radova u kojima bi se našli i prvorazredni istorijski izvori. Ovom posjetom pokazalo se da je praktična nastava neizostavni dio nastavnog procesa i karika koja uveliko pomaže studentima u sticanju dragocjenih znanja i iskustava.