Filozofski fakultet, 07.10.2019

Profesori SP Istorija na VII međunarodnom simpozijumu o istorijskim istraživanjima Balkana

Profesori SP Istorija, Filozofskog fakulteta Univerziteta Crne Gore, akademik prof. dr Šerbo Rastoder, prof. dr Nada Tomović, doc. dr Marijan Premović i mr Sait Šabotić, učestvovali su na VII međunarodnom simpozijumu o istorijskim istraživanjima Balkana u Jedrenu,  18–21. septembra 2019. godine.

Akademik Rastoder je promovisao trotomnu ediciju pod nazivom „Turski (osmanski) izvori za istoriju Crne Gore“, u izdanju Crnogorske akademije nauka i umjetnosti. Knjiga je izašla krajem 2018. godine u ediciji ,,Istorijski izvori“. Nastala je kao rezultat trogodišnjeg rada na istoimenom naučnoistraživačkom projektu kojim je rukovodio profesor Rastoder, priređivač ovog vrijednog izdanja. U ovom projektu učestvovalo je preko dvadeset eminentnih stručnjaka iz Crne Gore, Srbije, Bosne i Hercegovine i Turske. O ediciji objavljenih izvora govorio je akademik Ilber Ortajli, član Turske akademije nauka i inostrani član CANU.

Kao saradnici na ovom projektu – prof. dr Nada Tomović, doc. dr Marijan Premović i mr Sait Šabotić – prisustvovali su promociji edicije istorijskih izvora i ujedno promovisali (u posebnoj sekciji na simpozijumu) monografiju akademika Šerba Rastodera: Komunisti i muhadžiri Crne Gore (1958–1971)slučaj opštine Rožaje, Podgorica, 2018.

Profesor Premović imao je još jedno izlaganje na temu: „Uninhabited and Inhabited Villages in the Sokol Nahija in the Ottoman Censuses 1468/69 and 1475/77 years“. Simpozijum o istoriji Balkana organizovao je UBTAS, naučni komitet najpoznatije akademske asocijacije istoričara.

Broj posjeta : 107