Izlagačke prilike i prakse u Beogradu

Aleksandrar Rakezić, student doktorskih umjetničkih studija Fakulteta likovnih umjetnosti u Beogradu, koji boravi u Erasmus + studentskoj mobilnosti na FLU , održaće predavanje na temu izlagačkih prilika i praksi u Beogradu. Kroz osvrt na trenutne izlagačke prilike u Beogradu i promjene koje su dovele do otvaranja nikad većeg broja galerija, Aleksandar će prezentovati rad i karakter  22  galerije u ovom gradu.

Predavanje će biti održano u utorak 24. maja u učionici C004.

Aleksandar Rakezić je rođen 1995. godine u Kraljevu. Master studije je završio 2020. godine na slikarskom odsjeku Fakulteta likovnih umjetnosti u Beogradu, u klasi profesora Milete Prodanovića. Trenutno je druga godina doktorskih umjetničkih studija, smjer slikarstvo, Fakultet likovnih umjetnosti u Beogradu. Usavršavao se na Visokoj školi za lijepe umjetnosti u Parizu kao stipendista vlade Francuske (2019/2020.). Aleksandar se široj javnosti predstavio prvom velikom samostalnom izložbom “JA ZNAM ZA JEDNU TUGU SA MIRISOM ANANASA” u umjetničkom prostoru U10, februar - mart 2020. Među brojnim grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu ističe se izložba „VOYAGE,VOYAGE“ u Galeriji Šira u Zagrebu, Hrvatska (maj 2021.), Aleksandar je autor projekta saradnje sa Vojnom akademijom „Bam!Bam!Vrlo dobro! – umjetnost u Vojsci“, predstavljenog u galeriji Reflektor, Užice (maj 2021.). Pored spomenutog projekta, Aleksandar je inicijator i koautor multimedijalne izložbe „ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ“ u Centru za grafiku i za vizuelna istraživanja, Beograd (februar 2021.) i kustoskog projekta „KO IMA KLjUČ? / QUI A LA CLÉ?“, na Visokoj školi lijepih umjetnosti u Parizu (januar 2020.). Aleksandrov rad je pohvaljen od strane Fondacije Veličković (2019.) i NIS Art fondacije (2018.). Njegova djela se nalaze u privatnim umjetničkim kolekcijama u Nemačkoj, Švedskoj i Francuskoj. Živi i studira u Beogradu.