Međunarodna naučna konferencija: Konzervacija i restauracija - od tradicije do savremenosti
U organizaciji JU Pomorski muzej Crne Gore Kotor u saradnji sa Ministarstvom kulture i medija, JU Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore, Opštinom Kotor, Univerzitetom Crne Gore - Fakultetom likovnih umjetnosti sa Cetinja i Sveučilištem u Dubrovniku, 7-8 novembra je održana Prva međunarodna naučna konferencija posvećena konzervatorskom pristupu u zaštiti kulturne baštine pod nazivom “Konzervacija i restauracija – od tradicije do savremenosti”.
Okruženi osunčanim pejzažom Bokokotorskog zaliva, u predivnoj atmosferi grada pod UNESCO-vom zaštitom, uz ljubazno gostoprimstvo direktorice Pomorskog muzeja mr Maje Uskoković i njenog tima, odvijale su se radne sesije Konferencije, diskusije, živa komunikacija, uz posjete znamenitostima grada i izložbama.
Učesnici Konferencije su bili stručnjaci iz oblasti konzervatorsko-restauratorske djelatnosti iz Crne Gore, Srbije i Hrvatske, sa izlaganjima i poster prezentacijama u širokom polju metodologija, materijala i tehnika koji se vezuju za zaštitu i očuvanje raznolike kulturne baštine.
Prof.mr Nataša Đurović, rukovoditeljka Interdisciplinarnog studijskog programa Konzervacija i restauracija Fakulteta likovnih umjetnosti na Cetinju, govorila je o važnosti obrazovanja u domenu konzervatorsko-restauratorske struke, predstavljajući tom prilikom koncept studija i trogodišnje rezultate Studijskog programa koji je osnovan 2021.godine na Cetinju.
Različitim temama u oblasti konzervacije graditeljske baštine, štafelajnog slikarstva i polihromne plastike, konzervacije papira, tekstila, kože, keramike, kamena, kao i preventivne konzervacije svoja izlaganja na Konferenciji su imali gostujući profesori, predavači i stručni saradnici angažovani na Interdisciplinarnom SP Konzervacija i restauracija FLU Cetinje: prof.dr Daniela Korolija Crkvenjakov, rukovodilac Master studijskog programa Konzervacija i restauracija Akademije umetnosti iz Novog Sada, doc.art Sanja Serhatlić sa Odjela za umjetnost i restauraciju Sveučilišta u Dubrovniku, mr Dobrila Vlahović, direktorica direktorata za kulturnu baštinu Ministarstva kulture i medija CG, mr Željko Kalezić, direktor Centra za konzervaciju i arheologiju CG, mr Magdalena Radunović, konzervatorka-savjetnica Galerija i muzeja Podgorice, mr Ana Abramović Orlandić, konzervatorka-savjetnica iz Narodnog muzeja CG, Saša Krstićević, konzervator-savjetnik iz Narodnog muzeja Crne Gore (poster prezentacija), mr Lidija Martinović, saradnica u nastavi FLU Cetinje i mr Vasilija Todorović, saradnica u nastavi FLU Cetinje. Pored njih, svoja izlaganja i prezentacije imali su brojni gosti iz različitih kulturnih i obrazovnih institucija navedene tri države.
Posebno treba istaći važnost činjenice da su na Konferenciji imali priliku zvaničnog učešća i studenti prve generacije SP Konzervacija i restauracija FLU Cetinje, koji su trenutno studenti prve godine master studija. Milica Bigović, Marko Đurović, Nikoleta Rolović, Ivona Čelebić, Vladan Pejanović, Nikola Pavlićević i Jovana Vujić na Konferenciji su predstavili svoje završne radove putem poster-prezentacije.
Prva međunarodna naučno-stručna konferencija posvećena konzervatorskom pristupu u zaštiti kulturne baštine, ostvarila je programom zacrtani cilj. Tokom dvodnevnog rada, kroz učešće velikog broja stručnjaka iz Crne Gore, Srbije i Hrvatske, predstavljanjem projekata i primjera dobre prakse, došlo je do razmjene iskustava i znanja o metodama i izazovima u savremenim uslovima, te povezivanju tradicionalnih metoda i iskustava sa novim pristupima i konzervatorsko-restauratorskim tehnikama. Takođe,Konferencija je doprinijela jačanju saradnje između različitih ustanova koje se bave zaštitom kulturne baštine i visoko-obrazovnih ustanova, kao i međusobnoj komunikaciji stručnjaka-konzervatora na regionalnom nivou.