Fakultet likovnih umjetnosti, 06.05.2020

Dekan Marković: Stremićemo daljem jačanju Fakulteta likovnih umjetnosti na međunarodnom nivou

X

Sa novim dekanom Fakulteta likovnih umjetnosti Univerziteta Crne Gore Markom Markovićem, koji je nedavno stupio na dužnost prvog čovjeka umjetničkog fakulteta na Cetinju, razgovarali smo o izazovima preuzimanja mandata u vremenu pandemije, studentima sa razmjene koji su se zatekli na Cetinju, onlajn nastavi i budućim aktivnostima Fakulteta tokom njegovog mandata.

UCG: Koji su prioriteti Fakulteta likovnih umjetnosti, u ovim danima, kada su još uvijek na snazi mjere za sprečavanje širenja virusa COVID 19?

MARKOVIĆ: Održavanje kontinuiteta nastavnog procesa i briga o potrebama studenata prioriteti su u ovom tenutku. PrepozImagenajemo uticaj koji je prelazak na nastavu na daljinu imao na svakog člana naše zajednice i poštujemo činjenicu da ovo nije lako razdoblje. Ipak s obzirom na komplikacije društvenog i profesionalnog života koje nam je virus COVID-19 nametnuo nismo bili u mogućnosti da omogućimo nastavak korišćenja studija i ateljea koji su specifičnost rada na FLU u prostorijama fakulteta, tako da je nastava na daljinu bila jedina alternativna opcija.

Gotovo sve međunarodne partnerske institucije, umjetničke akademije i fakulteti sa kojima sarađujemo se takođe suočavaju s ovim izazovima i oni su, kao i mi, prešli na ovaj metod izvođena nastave.

Ovaj revidirani sistem obrazovanja puno traži od svih nas u pogledu fleksibilnosti i saradnje, ali opet, budući da smo članovi veće zajednice koja je odgovorna za javno zdravlje i opšte dobro, naše obrazovanje se mora nastaviti unutar tog okvira sigurnosti.

Potpuno smo posvećeni tome da naši studenti mogu i dalje stvarati svoje radove od kuće, čak i pod ovim okolnostima uz svakodnevne konsultacije, korekture i predavanja.

Iako je pandemija onemogućila da program rada ovog semestara bude održan ustaljenom dinamikom, škola ipak daje sve od sebe kako bi održala osjećaj normalnosti i studentima omogućila dobro, zaokruženo studijsko umjetničko obrazovanje.

UCG: Na Fakultet likovnih umjetnosti dolazi veliki broj studenata sa strane. Da li su se zatekli u Crnoj Gori  i studenti tokom pandemije?

MARKOVIĆ: U ovom semestru, na Fakultetu likovnih umjetnosti je boravilo šest gostujućih studenta koji su se zatekli u trenutku izbijanja pandemije. FLU je stavio sve svoje kapacitete na raspolaganju studentima i omogućio im da sami odluče da li ostaju u Crnoj Gori ili se vraćaju kući. Za dvoje studenata koji su se odlučili da se vrate svojim kućama obezbijeđena je neophodna podrška. Ostali studenti koji su odlučili da ostanu u Crnoj Gori su u potpunosti integrisani u novonastali program rada. Fakultet je, u ovom periodu krize, u stalnoj komunikaciji sa njima i pruža im u kontinuitetu sve potrebne informacije kako bi ovaj period iskoristili na najbolji mogući način, bili aktivno uključeni u program rada uz poštovanje svih mjera koje nadležni organi uvode u borbi na suzbijanju pandemije.

UCG: Šta će biti fokus djelovanja Fakulteta likovnih umjetnosti u narednom periodu, tokom vašeg mandata?

MARKOVIĆ: Fokus našeg djelovanja biće dalje jačanje uloge FLU kao jedne od vodećih kulturno obrazovnih institucija u Crnoj Gori i dostizanje boljeg položaja Fakulteta na međunarodnom nivou, kao i uključivanje u evropski obrazovni i umjetničko istraživački prostor.

Da bi to ostvarili moramo biti svjesni trenutnih promjena paradigme u umjetničkim i dizajnerskim praksama kao i potreba prepoznavanja tih stvarnosti i uz obavezu prilagođavanja novim savremenim tokovima.

Naš cilj je da na Fakultetu likovnih umetnosti stvorimo obrazovno okruženje koje studentima nudi široke i duboke mogućnosti za njihov razvoj kao umetnika. Podizanje kvaliteta njihovog obrazovanja biće glavni prioritet i vodeći cilj procesa promjena u školi.

UCG: Do sada je Fakultet likovnih umjetnosti UCG bio prepoznat po velikom broju partnerstava u okviru Erasmus plus programa. Kako mislite da će se to ubuduće razvijati?

MARKOVIĆ: Proteklih godina radili smo puno na tome da škola postane sve više međunarodno orijentisana. Ponosni smo na naša partnerstva u Eramsus programu na benefite koje su ona donijela našim studentima i profesorima kao i na doprinos koji gostujući profesori i studenti donose u našu instituciju.

Nije samo poštovanje drugih kultura ono što nas podstiče da razvijamo naše saradnje i motivišemo studente da aktivno učestvuju u njima i izlažu na međunarodnoj sceni - u pitanju je stvarna potreba i razumijevanje današnjeg trenutka.

Naši mladi umjetnici ne mogu ostati skoncentisani samo na lokalnu scenu nego trebaju da stiču nova iskustva koja mogu kasnije primijeniti u svojoj sredini ili nastaviti da ih nadograđuju u evropskom ili internacionalom kontekstu.

Zbog toga je potrebno da kontinuirano razvijamo naše saradnje i konstantno povećavamo broj ugovora sa partnerskim univerzitetima u okviru Erasmus+ programa mobilnosti. Svi naši partneri pokazuju želju da se saradnje nastave, a kada će ove mobilnosti biti realizovane zavisi od objektivnih okolnosti i daljeg razvoja situacije.

Broj posjeta : 405