Medjunarodna univerzitetska studentska debata (prenos uživo) - 25.11.2019.

Pozivamo studente da prisustvuju i učestvuju u Medjunarodnoj studentskoj debati unverzitetskih timova na engleskom jeziku koju organizuje ALFA Centar, MESA10 i CEAS u saradnji sa našim Fakultetom. Fakultet političkih nauka UCG organizuje livestream video prenos debate putem interneta u ponedjeljak, 25.11.2019. god., u sali 1 sa početkom u 10h.

U debati učestvuje sedam Univerzitetskih timova iz nekoliko evropskih zemalja, uključujući i tim studenata Univerziteta Crne Gore i Fakulteta političkih nauka UCG. Studenti će imati priliku da upoznaju različite stavove i mišljenja o važnim i aktuelnim pitanjima i problemima, pri čemu će imati i mogućnost da postave pitanja učesnicima debate. Debata je otvorena za sve studente koje žele da se saznaju više o aktuelnim geopolitičkim dešavanjima u svijetu, o EU i NATO-u.

Prenos uživo će biti organizovan u sali 1 Fakulteta političkih nauka UCG u ponedjeljak, 25.11.2019. god., u 10:00h. Sama Debata se održava na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu, i u njoj učestvuje tim studenata Univerziteta Crne Gore i Fakulteta političkih nauka UCG.

Debata je prezentacionog tipa. Teme debate su:

1. In October 2019, some EU member states blocked the membership negotiations with Albania and Northern Macedonia. Can this be fixed before the next year EU/ Western Balkans summit in 2020 or does this forecast a slower pace of enlargement or even a coming halt in membership negotiations?

2. On October 9, 2019, in spite of a wide international discord, Turkey started an operation in Syria after a US pullout. Was this a legitimate and correct action by Turkey? What else could have been done by Turkey? Do you think that it will have any impact on December 2019 London NATO Summit?

3. We are witnessing growing foreign influence and interference, such as Russian interference in 2016 US Presidential elections, the spread of disinformation and fake news, Chinese One Belt, One Road Initiative, propping up friendly regimes that are leaning towards authoritarianism. What impact do they have on democratic development and progress (especially in Central and Eastern Europe and in Western Balkans) and what are possible actions for copying with these attempts aimed at undermining democratic development and possible instruments for raising awareness about them?

Pozivamo studente da dodju i podrže kolege i koleginice u timu Univerziteta Crne Gore.

Dobrodošli.