Slovenačka predavanja

U utorak, 16. oktobra, u Istorijskom institutu UCG, kolege sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Ljubljani su održale nekoliko predavanja iz domena društvene istorije i održivog razvoja. Nakon uvodnih riječi direktora instituta, dr Radoslava Raspopovića i rukovodioca crnogorskog dijela projektnog tima, dr Olge Pelcer-Vujačić, prof. dr Peter Mikša je predstavio genezu nacionalnih simbola Slovenije i mjesta planine Triglav u njima kroz predavanje “Kako je Triglav ušao u slovenački nacionalni grb”. Prof. dr Matej Ogrin je ukazao na alternativne modele održivog saobraćaja iz alpskog područja u prezentaciji “Održiva mobilnost planinskih područja – primjeri iz Alpa”, a mr Maja Vehar je, u predavanju “Triglavski dom na Kredarici i njegov značaj za Slovence”, ispričala zanimljivu priču o mjestu planinarstva u kontekstu borbe za nacionalno samoopredjeljenje Slovenaca krajem XIX i početkom XX vijeka.

Ova tribina je organizovana u okviru bilateralnog projekta Planine u određenju identiteta Crne Gore i Slovenije”, koji realizuju Istorijski institute UCG i Filozofski fakultet Univerziteta u Ljubljani. Među brojnim slušaocima su bili Nj.E. ambasador Republike Slovenije u Crnoj Gori, g.din Mitja Močnik i prorektor UCG, prof.dr Đurđica Perović, profesori sa Biotehničkog i Filozofskog fakulteta UCG, naučni radnici Istorijskog instituta i drugi gosti.