Internacionalna PIRANESI nagrada 2022 za arhitekturu i studentski projekat

Nagrada Piranesi Award dodjeljuje se za najbolje arhitektonsko ostvarenje u posljednje dvije godine, u regiji Centralne Evrope. Svaka od 11 pozvanih zemalja Centralne Evrope - Austrija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Češka, Grčka, Mađarska, Italija, Crna Gora, Slovačka, Slovenija i Srbija – biće predstavljene sa po maksimalno 5 (pet) nacionalnih arhitektonskih realizacija.

Nacionalna selektorka za Crnu Goru je Prof. dr Slavica Stamatović Vučković.

Dokumentacija koju treba dostaviti je zadata propozicijama konkursa i detaljnije informacije se mogu naći na sajtu www.pida.si/call. Materijal je potrebno poslati na email slavicasv@ucg.ac.me, do 18.10.2022. godine. Informacija o selektovanim projektima će biti javno objavljena i poslata organizatoru do 26.10.2022. godine. Učešće mogu uzeti sve arhitekte registrovane u Crnoj Gori, sa realizacijama na teritoriji Crne Gore ili vani.

PIRANESI nagrada za studentsku kategoriju (Piranesi Student Honorable Mention) je nagrada koja se dodjeljuje za najbolji studentski projekat. Po 2 studentska projekta sa 19 evropskih fakulteta biće nominovana za izlaganje na Međunarodnoj arhitektonskoj izložbi Piranesi 2022 i takmičiće se za ovu prestižnu nagradu.

Selektorke studentskih radova za Arhitektonski fakultet u Podgorici su Doc. dr Marija Bojović i MSc Marija Ćaćić.

Pozivaju se studenti Arhitektonskog fakulteta u Podgorici, da prijave svoje radove prema uputstvima koja su data u raspisu konkursa na www.pida.si/call. Radove je potrebno poslati na e-mail adrese selektorki: marijabojovic.office@gmail.com ili cacic.marija@yahoo.com do 18.10.2022. godine.

Odabrani radovi će biti izloženi na izložbi u okviru Piranskih dana arhitekture 2022 (Piran days of architecture 2022) koja će biti otvorena od 26.11.2022. godine do 30.12.2022. godine u Piranu (Slovenija), prema detaljima koji će autori dobiti od strane organizatora, neposredno nakon selekcije. Proglašenje nagrada biće upriličena u okviru Međunarodne konferencije Piranski dani arhitekture (Piran Days of Architecture conference), 26.11.2022. godine. Izložba će nakog toga gostovati u zemljama učesnicama tokom 2023. godine.

Ovo je druga godina učešća Crne Gore na ovom značajnom internacionalnom dogadjaju. Prošle, 2021. godine Crna Gora je bila predstavljena sa 5 arhitektonskih realizacija (Kuća maslina u Baru – Prof. dr Rifat Alihodžić, Jasmina Salković, Elvira Muzurović, Studio Arhing, Podgorica; Fakultet likovnih umjetnosti na Cetinju – Andjelka Badnjar Gojnić u saradnji sa Studio Arhicon, Podgorica; poslovni centri Betula u Tivtu – dr Sonja Radović Jelovac, Marija Lukiić, Studio Synthesis, Podgorica i Entext u Tivtu - Nikola Novaković, Studio Enforma, Kotor, kao i poslovni centar Glosarij u Podgorici – Prof. dr Veljko Radulović, Djordje Gregović, Studio GRAD, Podgorica).

Arhitektonski fakultet u Podgorici su predstavljala dva studentska rada: master rad studentkinja Ksenije Rakočević, Sare Petrović i Nađe Milaš (Potentials of railway infrastructure in function of cultural tourism development in Montenegro; mentor prof. dr Svetlana Perović, komentor prof. dr Slavica Stamatović Vučković) i semestralni rad studentkinje Sare Stojkanović u okviru predmeta Arhitektonsko projektovanje 6 (Conceptual design of Childrens Theatre: Generative architecture; Podgorica; profesori dr Rifat Alihodžić i dr Slavica Stamatović Vučković, saradnica u nastavi Marija Ćaćić).

Internacionalnu izložbu arhitektonskih realizacija prošlogodišnje Nagrade Piranesi 2021 (47 realizacija), u organizaciji Inženjerske komore Crne Gore – SKA, Arhitektonskog fakulteta UCG i Glavnog grada možete pogledati u Kuslevovoj kući (ul. Vuka Karadžića 8) a izložbu studentskih radova u holu zgrade Rektorata, svakog dana i subotom od 9 do 20h, do 07.10.2022. godine.

Više informacija se može pronaći u dokumentima u prilogu, kao i na sajtu www.pida.si.