Studijska posjeta eko-efikasnoj zgradi

U okviru nastave na predmetu Ekološki principi u arhitekturi, studenti III godine imali su priliku da posjete Eko-efikasnu zgradu, u kojoj će biti smještene kancelarije Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma i Studijske jedinice za ekologiju Univerziteta Crne Gore. Posjeta je organizovana pod mentorstvom predmetnog nastavnika doc.dr Irene Rajković i saradnice u nastavi dr Sanje Paunović Žarić, kao i prof.dr Dušana Vuksanovića. Studenti su od strane inženjera, koji predstavljaju izvođača radova na objektu upoznati sa samim konceptom i ekološkim principima koji su primjenjeni na zgradi, novim tehnološkim rješenjima u kontekstu energetske efikasnosti, kao i primjenom i tretmanom materijala za konstrukciju i materijalizaciju objekta.

Projekat izgradnje Eko-efikasne zgrade finansiran je iz crnogorsko–italijanskog finansijskog instrumenta za zaštitu životne sredine (EMIF – Environment Montenegrin–Italian Facility), uspostavljenog sa ciljem promocije ekoloških vrijednosti kroz bilateralnu saradnju dvije zemlje, te će sama Eko-efikasna zgrada biti svojevrstan  spoj arhitekture i ekologije, što je i okosnica predmeta u okviru koga je realizovana posjeta.