Gostujuće predavanje I Ulica-element strukture i identiteta urbane morfologije

Gostujuće predavanje  I Ulica-element strukture i identiteta urbane morfologije

Gostujuće online predavanje

Predavač: prof.dr Darko Reba

Tema:  Ulica-element strukture i identiteta urbane morfologije

Termin: četvrtak, 12.10.2023.12h

Link:  Join Zoom Meeting

Meeting ID: 874 4139 0646, Passcode: 9mJyzB

Predavanje analizira ulogu ulice kao strukturnog elementa urbane morfologije, odnosno otvorenog / neizgrađenog prostora koji ima višestruke funkcije, od kojih su kretanje i socijalizacija najvažniji. Važna funkcija ulice je formiranje ambijenta sa specifičnim karakterom i identitetom, odnosno obrazovanje prostora koji stanovnici koriste ne samo u kretanju nego i u stacionarnim stanjima sjedenju i stajanju. U teorijskom dijelu će se analizirati svi konstitutivni činioci i elementi ulične konfiguracije, dok će se u većem dijelu predavanja na primjerima konkretnih protora prikazati primjeri uličnih otvorenih površina koji na specifičan način formiraju atmosferu i karakter linearnog elementa urbane morfologije.

CV

Dr Darko Reba je redovni profesor Departmana za arhitekturu i urbanizam, Fakulteta tehničkih nauka, Univerziteta u Novom Sadu. Diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu, magistrirao i doktorirao pod mentorstvom profesora Ranka Radovića na Fakultetu thničkih nauka u Novom Sadu. Predavanja drži na predmetima koji se bave tematikom Urbanističkog projektovanja na bečelor, master i doktorskim studijama. Sa kolegama i studentima organizovao je više istraživačkih urbanističkih studija za Novi Sad i manja naselja u Vojvodini, koje su uvijek pratile izložbe. Samostalno i u timu izradio je nekoliko urbanističkih projekata. Kao odgovorni projektant u praksi realizovao je preko 40 objekata većinom stambene i poslovne namjene, kao i sportske, zdravstvene, kulturne, obrazovne i strukture drugih tipologija. Autor je preko 80 naučnih i stručnih radova objavljenih na međunarodnim konferencijama u knjigama i časopisima, samostalno i u timu sa kolegama, kao i učesnik više domaćih i međunarodnih naučnoistraživačkih projekata. Rukovodilac je katedre u medjunarodnim letnjim školama u Rimu i Catelvekiju u Italiji. Mentor je jedanaest odbranjenih doktorskih disertacija. Objavio je dvije knjige Ulica – element strukture i identiteta u izdanju Orion Arta iz Beograda 2010. godine i Ulični sistem i urbana morfologija u izdanju Fakulteta tehničkih nauka 2016. godine.