Sedmi međunarodni kongres ,,ODRŽIVA ARHITEKTURA – ENERGETSKA EFIKASNOST




Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore
Univerzitet Crne Gore

Sedma međunarodna manifestacija i kongres ODRŽIVA ARHITEKTURA – ENERGETSKA EFIKASNOST održaće se od 4. do 6. oktobra 2024. godine u zgradi Jugoslovenske kinoteke u Beogradu, sa ciljem da se šire afirmišu najznačajnije teme savremene arhitekture – održivost i energetska efikasnost uz upotrebu obnovljivih izvora energije. Organizatori sedmog izdanja ove manifestacije su: Udruženje EKOKULTPLUS, Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu, Magazin EKO KUĆA i ARHISOLAR, a u svojstvu suorganizatora su i arhitektonski fakulteti iz regiona, posebno iz Zagreba, Podgorice i Banja Luke. 

Vođeni idejom da danas i u budućnosti svako arhitektonsko i urbanističko rešenje i delo mora biti održivo u svim segmentima - u procesu projektovanja i planiranja, kao i kasnije, u fazama realizacije i eksploatacije objekata, organizatori će na jednom mestu okupiti arhitekte i stručnjake opredeljene za održivu i ekološku, energetski efikasnu i solarnu opciju u arhitekturi. 

Putem predavanja i izložbe svojih projekata, 10 eminentnih arhitekata - stručnjaka iz ove oblasti iz 10 zemalja sveta, kroz umetnički, autorski i naučni pristup preneće svoja iskustva i znanja i prikazati recentne projekte arhitektima, urbanistima, projektantima, dizajnerima, inženjerima iz tangencijalnih oblasti, kao i studentima i doktorantima odgovarajućih fakulteta. Kongres će takođe kroz IZLOŽBU SPONZORA I BRENDOVA na najbolji način afirmisati spoj arhitekture sa građevinskom industrijom, savremenim tehnologijama i instalacijama, sistemima građenja i upravljanja, proizvodima, materijalima, opremom, aparatima i uslugama kojima se poboljšavaju uslovi života u zgradama i koji pozitivno utiču na zdravlje ljudi, kvalitetan i komforan život u unutrašnjem prostoru, kao i na zaštitu i očuvanje prirodnih resursa.

Predavači su i ove godine izabrani na osnovu njihovog originalnog autorskog stvaralačkog opusa i činjenice da su ujedno osnivači poznatih arhitektonskih studia, biroa ili preduzeća i koji su u većem broju predavači na poznatim svetskim univerzitetima.

Ono što povezuje sve autore je koncept povezivanja arhitekture sa privredom i njihovog međusobnog odnosa. Takav pristup arhitekture se ne bavi samo pitanjem samo životne sredine, već i duhovnim i fizičkim zdravljem ljudi.

Održiva arhitektura nadograđuje ovaj koncept sa idejom da se kroz bioklimatski pristup projektovanja zgrada, upotrebom obnovljivih izvora energije i energetski efikasnih metoda minimalizuje ekološki otisak na prirodu i time zaštite zajednički izvori zemlja, voda i vazduh.

Ovakav izbor je učvršćen činjenicom da su gotovo svi predavači pobednici odnoso dobitnici najvećih arhitektonskih nagrada u 2024. godini –The Pritzker Architecture Prize, EUmies Awards, RIBA, ArchDaily, Architizer, Archello, Archilovers, Dezeen.

Predavači na Kongresu su:

Max Hacke / Büro Hacke / Nemačka

Christina Seilern / Studio Seileren Architects / Engleska

Andrija Rusan / Rusanov Ured / Hrvatska

Åshild Wangensteen Bjørvik / Mad Arkitekter / Norveška

Goran Vojvodić / Biro.Via / Srbija

Cécile Brisac / Atelier Brisac / Francuska

Marcel Ferencz / Napur Architect / Mađarska

Rahel Belatchew / Belatchew / Švedska

Stig Mikkelsen / Mikkelsen Architects / Danska

Boštjan Vuga / Sadar+Vuga / Slovenija

Ovogodišnji kongres sa izložbama, tribinama i pratećim programima, imaće poseban značaj jer će pokušati da odgovori na pitanje da li će pristup arhitektonskom projektovanju i planiranju gradova zahtevati korenite promene u budućim vremenima i procesima rastućeg zagađivanja atmosfere i klimatskih promena.

Ova velika manifestacija anticipira teška vremena i probleme sa kojima se suočava savremena civilizacija, a odgovore svakako treba tražiti i kroz afirmaciju održive I energetske efikasne arhitekture, uz korišćenje obnovljivih izvora energije. To su ujedno i ključne reči ovog kongresa i predstavljaju putokaz ka kreativnim i zelenim tehnologijama, otvaraju nove vizije budućnosti i grade sadašnjost na održivim osnovama u svakom smislu’, kaže predsednik Organizacionog odbora Kongresa, arhitekta mr Vladimir Lovrić.

Kao i prethodnih godina, M.Arch Milena Vučeraković, član Organizacionog odbora Kongresa za teritoriju Crne Gore, u saradnji sa Lions International – Club Podgorica omogućuje besplatne kotizacije za četiri (4) zainteresovana studenta Arhitektonskog fakulteta Podgorica, Univerzitet Crna Gora.

Sve informacije o predavačima, programu, cenama kotizacija možete naći na sajtu www.congress-saee.com 

Rane uplate - kupovina kotizacija sa popustom od 20% je omogućena do 01.09.2024. godine, odnosno do popune mesta. Posle ovog datuma cena kotizacija biće u punom iznosu. Za studente smo omogućili kupovinu kotizacija po posebnim cenama. Za pravna lica za 3 i/ili više učesnika obezbeđen je popust od 30%.

Omogućeno je plaćanje virmanom (preko računa) i online platnim debitnim i kreditnim karticama.

 

 



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.