Arhitektonska radionica u Italiji u okviru Ulysseus programa
U okviru programa evropskog univerziteta Ulysseus, Univerzitet u Đenovi (Università di Genova - DAD Dipartimento Architettura e Design) organizovao je arhitektonsku radionicu, koju su vodili prof. Alberto Bertagna i prof. Vittorio Pizzigoni. Na radionici su učestvovali studenti sa više evropskih univerziteta, članica evropskog univerziteta Ulysseus.
Studentkinje Arhitektonskog fakulteta: Bojana Tomašević, Emilija Raonić, Ksenija Vasović, Nataša Raonić, Ana Krivokapić, Martina Vukotić i Ivana Ivanović bile su učesnice ove radionice, koja je imala za cilj razmjenu znanja i iskustava među studentima i profesorima sa različitih univerziteta, sa posebnim fokusom na efemerne strukture i njihovu primjenu u turističkim prostorima. Pored akademskog dijela, radionica je uključivala praktične zadatke, istraživanja i obilazak odabranih lokacija.
Radionica je započela uvodnim predavanjima, nakon čega su studenti prezentovali svoje ideje na temu efemernih struktura. Učesnici su potom podijeljeni u grupe kako bi se obezbijedila interdisciplinarna saradnja i razmjena znanja među studentima iz različitih zemalja. Tokom radionice, studenti su imali priliku da posjete muzeje i druge znamenitosti, kao i da istražuju predmetne lokacije u Sestri Levante i Đenovi. Dodatno, održana su stručna predavanja, dok su profesori i kustosi pružali podršku i sugestije svakom timu. Studenti su dolazili sa Univerziteta u Sevilji (mentor: prof. Carlos Plaza Morillo), Tehničkog univerziteta u Košicama (mentori: prof. Richard Kitta, ing. Arch. Miroslava Javoríková, ing. arch. Andrea Bočková), Haaga-Helia univerziteta (mentor: prof. Mário Passos Ascenção) i Univerziteta Crne Gore (mentor: Asst. Prof. Irena Rajković).
Radionica je završena prezentacijama studentskih timova, gdje su učesnici predstavili svoja rješenja na zadatu temu. Diskusija nakon prezentacija omogućila je dalji razvoj ideja i dublje razumijevanje efemernih struktura u turističkim prostorima, a ujedno je značajno doprinijela sticanju novih znanja i vještina, kao i jačanju saradnje među učesnicima.
"BIP-Spaces of Tourism" radionica je u potpunosti ispunila svoje ciljeve. Učesnici su pokazali visok nivo angažovanosti i kreativnosti, a stečena iskustva i znanja biće dragocjena za njihove buduće projekte. Ovaj događaj je još jednom potvrdio važnost međunarodne saradnje univerziteta i razmjene znanja u obrazovanju i praksi.