Međunarodna studentska radionica u Banjoj Luci
Na Arhitektonsko-građevinsko-geodetskom fakultetu (AGGF) Univerziteta u Banjoj Luci je u periodu od 6. do 12. oktobra 2024. godine održana međunarodna studentska radionica restauracije ikoničkog kioska K67 u okviru projekta “(Iconic) RED KIOSK - A Journey to Modernist Heritage”. Učesnici radionice su bili studentkinje i studenti sa fakulteta arhitekture iz Banja Luke (Bosna i Hercegovina), Brna (Republika Češka) i Podgorice. Arhitektonski fakultet Univerziteta Crne Gore su uspješno predstavljale četiri studentkinje: Anja Brnović i Maja Martinović (IV godina) i Milica Laković i Sara Stamatović (III godina), dok je prof. dr Slavica Stamatović Vučković zajedno sa kolegama iz Brna, Banja Luke, Novog Sada i Celja bila jedan od mentora i predavača.
Rezultat radionice je "RED Kiosk Transformer" prostorna pop-up instalacija, koja naglašava neke od karakteristika čuvenog Kioska K67, kao što su modularnost, fleksibilnost, prefabrikacija, transformabilnost. Ova (de)konstruktivistička, eksperimentalna i privremena struktura je inspirisana poznatim aksonometrijskim dijagramom Kioska K67, omogućavajući posmatračima, a posebno studentima da vide sve elemente, detalje i materijale od kojih je kiosk napravljen, te da na licu mjesta uče o njima.
Sastavni dio radionice su bili i Modern talks, otvoreni razgovori na temu vrijednosti i zaštite modernističkog nasljeđa, održani u ponedjeljak, 7. 10. i utorak, 8. 10. u prostoru -1.15 (BUNKER), u podrumu nove zgrade AGGF-a. Predavači su bili Tim Jevšenak, Nevena Novaković, Dijana Handanović (Univerzitet u Hjustonu, Teksas, SAD), Kobra Arch (Brno, Češka), Anica Draganić (CULTstore Novi Sad, Srbija) i Slavica Stamatović-Vučković (Arhitektonski fakultet u Podgorici, Univerzitet Crne Gore). Modern talks su prvi u nizu xRED ALERT talks, serija razgovora na teme gorućih aktuelnih pitanja u društvu, kulturi i prostoru, na koje arhitektura i urbanizam mogu na neki način odgovoriti. Takođe su organizovana i dva stručna vođenja: Urban Modern Walk (ponedjeljak, 7. 10.) – obilazak najznačajnijih arhitektonskih objekata iz perioda modernizma u Banjoj Luci (Dvorana Borik, Hotel Krajina, Hotel Bosna, Robna kuća Triglav, Robna kuća Boska, Neboder na Kastlovom ćošku i dr.), dok je prof. dr Malina Čvoro priredila autorsko stručno vođenje kroz novu zgradu AGGF-a (srijeda, 9. 10.).
Projekat “(Ikonični) crveni kiosk – putovanje kroz modernističko nasljeđe” je dio xRED eksperimenta, nastao u Pop-Up Lab Banja Luka (u okviru projekta Erasmus+ APLE). Koordinišu ga Istraživački centar za prostor i AGGF u Banjoj Luci u partnerstvu sa CULTstore Novi Sad (Srbija), Kobra Arch Brno (Češka) i timom za restauraciju K67 u Celju (koordinator Tim Jevšenak).
Projekat je podržan od strane CEEPUS A.B.C.D. mreže (Departman za arhitekturu Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu; Arhitektonski fakultet - TU Brno; Arhitektonski fakultet Podgorica - Univerzitet Crne Gore; Arhitektonsko-građevinsko-geodetski fakultet Univerziteta u Banjoj Luci) i DOCOMOMO BiH, a sponzorisan kroz DANUBE SMALL PROJECT FUND funded by: The Ministry of Science, Research and Arts Baden-Württemberg, the Federal Ministry for European and International Affairs of Austria, the Arbeitsgemeinschaft (ARGE) Donauländer / State of Lower Austria, the Provincial Government of the Autonomous Province of Vojvodina within the Republic of Serbia, the City of Regensburg, the Danube Office Ulm / Neu-Ulm and the Volksbank Ulm-Biberach (www.danubeculture.eu), kao e od kompanija MB Modul iz Banja Luke.